Jarní hematologické sympozium regionu jižní Moravy a kraje Vysočina
Brno, 30. a 31. března 2012
Autoři:
Marta Zvarová
Působiště autorů:
OKH, FN u sv. Anny, Brno
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2012; 151: 270-271
Kategorie:
Sjezdy
Pravidelné setkání regionálních hematologů se tentokrát konalo 30. a 31. března 2012 v Brně v příjemném prostředí hotelu Myslivna.
Sestavením programu na téma – Poruchy krevního srážení z hlediska mezioborové spolupráce – bylo pověřeno oddělení klinické hematologie FN u sv. Anny v Brně.
Přednášky prvního bloku se týkaly problematiky nosných programů Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zejména kardiologického a transplantačního.
Velmi zajímavá byla přednáška skupiny intervenčních kardiologů (přednesená MUDr. M. Rezkem z I. kardioangiologické kliniky) „Kdy hodnotit agregaci destiček?“ navazující na sdělení RNDr. M. Popelové, která popisuje možnosti vyšetřování agregace destiček na přístroji Multiplate. Obě přednášky shodně ukázaly význam vyšetřování agregace destiček, zejména s ohledem na dávku antiagregačního léku a případně slouží i k odhalení rezistence na podaný antiagregační lék, a tedy i indikaci k podání alternativy (clopidogrel- prasugrel-ticagrelor).
Přednáška MUDr. V. Mejzlíka z transplantačního centra CKTCH ukázala, jaký význam pro úspěšný výsledek transplantace jater má předoperační úprava koagulačních parametrů a že dlouhodobá spolupráce s oddělením klinické hematologie přinesla úsporu následné substituční terapie.
První přednáška druhého bloku byla věnována inaktivaci patogenů v transfuzních přípravcích a přednesla ji paní primářka Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno MUDr. Eva Tesařová. Významné se jeví zejména programy zkracující dobu tzv. diagnostického okna.
Přednáška RNDr. R. Pacasové a kolektivu zdůraznila vztah mezi aktivitou koagulačních faktorů (zejména FV) a stářím transfuzních přípravků (mražené plazmy), což má význam pro úspěšnost účinné substituce tam, kde ještě není k dispozici koncentrát daného koagulačního faktoru.
Vynikající přednáška MUDr. Z. Kořístka seznámila všechny s možnostmi indikací aferéz. Zabývala se například vztahem volby erytrocytaferézy versus odběr plné krve (venepunkce), otázkou kdy indikovat leukocytaferézu apod.
Třetí blok tvořily kazuistiky, kde byly prezentovány zajímavé případy z různých hematologických pracovišť, někdy s otevřeným koncem, který bude prezentován na dalším setkání.
Seminář byl ukončen krátkým pěveckým recitálem tenoristy Milana Voldřicha a společenským večerem, kde pokračovalo neformální setkání kolegů. Bylo zde vysloveno přání na pokračování seminářů regionálních hematologů i v dalších letech.
Příštím pořadatelem semináře bylo předběžně stanoveno hematologické pracoviště ve Znojmě.
prim. MUDr. Marta Zvarová
OKH, FN u sv. Anny v Brně
Pekařská 53, 656 91 Brno
e-mail: marta.zvarova@fnusa.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Psychologie Atkinsonové a Hilgarda
- Česká dětská kardiochirurgie – historie a současnost
- Statíny do pitnej vody? Riziko vedľajších účinkov a nízkych hladín cholesterolu
- Dlouhodobá udržovací léčba idiopatických střevních zánětů*