Posudkové lékařství (Vybrané kapitoly)
Autoři:
R. Čevela; L. Čeledová; A. Zvoníková
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2010; 149: 405
Kategorie:
Knihy
Praha: Grada Publishing 2010, 1. vydání, 144 stran. ISBN 978-80-247-3285-5.
Kniha přináší základní informace o lékařském oboru posudkové lékařství. Ve třinácti kapitolách informuje čtenáře o historii tohoto oboru, o problematice, která je v něm řešena, o vzdělávání lékařů v tomto oboru i o etických aspektech posudkové práce.
Jde o publikaci, kterou připravili naši špičkoví odborníci, vedoucí pracovníci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, kteří se přímo podíleli na koncipování náplně posudkového lékařství a na tvorbě předpisů o sociálním zabezpečení. Snad proto jsou v ní přístupnou formou vysvětleny i principy, které se naše společnost rozhodla při poskytování sociálních dávek realizovat.
Kniha je určena široké lékařské veřejnosti. Z jejího textu lze odvodit, v čem spočívá náležitá spolupráce lékařů jiných oborů s posudkovými lékaři. Vysvětluje základní pojmy používané v posudkovém lékařství a ukazuje, jaké úkoly musí řešit pracovníci rozhodující o přiznání sociálních dávek poskytovaných naší společností. Ukazuje, že jde o odborně náročnou práci s dalekosáhlým socioekonomickým dopadem, kterou nelze kvalitně provádět bez hlubokých znalostí z řady jiných lékařských oborů.
Teprve po přečtení této publikace si zřejmě většina lékařů uvědomí, jak významnou část jejich každodenní práce tvoří činnost související s přidělováním sociálních dávek, zvláště pokud jde o přípravu podkladů pro náležité rozhodování posudkových lékařů. Prostředky vynakládané naší společností na financování podpory poskytované občanům, kteří se z různých důvodů dostali do nepříznivé sociální situace, jsou obrovské, proto by bylo velmi nezodpovědné, kdyby nebyly přidělovány optimálním způsobem, v plném souladu s pravidly a kritérii vymezenými pro jejich přiznávání. Výplata řady sociálních dávek přitom závisí na správném zhodnocení zdravotního stavu posuzovaného jedince, proto je velmi důležité, aby posouzení zdraví občana bylo provedeno na základě dokonalých podkladů.
I když kniha přináší spíše obecné pohledy na lékařskou posudkovou problematiku, může sloužit nejen jako učebnice posudkového lékařství, ale také jako zdroj informací, které potřebuje ke zvládnutí své každodenní práce většina klinických lékařů. Užitečná bude především pro praktické lékaře, kteří s posudkovou službou zřejmě nejvíce spolupracují. Informace v ní obsažené mohou ale účelně využívat při výkonu své praxe i lékaři dalších oborů, zejména pracovní lékaři, internisté, chirurgové, ortopedi, ale i další kliničtí odborníci.
Posudkové lékařství má mezi ostatními lékařskými obory zvláštní postavení, které je dáno řadou skutečností. Na lékařských fakultách se (v pregraduální výuce) v podstatě nepřednáší, posudková služba je organizována mimo rezort Ministerstva zdravotnictví ČR, k práci posudkového lékaře se zájemci hlásí zpravidla až v závěru své profesní dráhy, klinické základny posudkového lékařství neexistují apod. To vytváří určitou propast mezi posudkovým lékařstvím a ostatními obory, která zastírá hlubokou souvislost a návaznost posudkové problematiky s klinickou praxí. Předkládaná publikace našich předních odborníků na posudkové lékařství (a spolutvůrců koncepce a principiálních zásad tohoto oboru) se zmíněnou bariéru snaží odstranit a ukázat důležité souvislosti posudkové a jiné lékařské činnosti.
I přes nutnost formulovat řadu informací exaktním právnickým jazykem je kniha napsána velmi čtivě, takže věcná kvalita knihy je doprovázena i formální dokonalostí a snadnou srozumitelností a přístupností velkému počtu čtenářů. Jako stručné shrnutí závažné posudkové problematiky, která významně souvisí s klinickými lékařskými obory, je možné doporučit tuto knihu všem lékařům, kteří spolupracují s posudkovými lékaři a vytvářejí podklady pro rozhodování naší lékařské posudkové služby.
doc. MUDr. Evžen Hrnčíř, CSc., MBA
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Isoprinosin je bezpečný a účinný v léčbě pacientů s akutní respirační virovou infekcí
Nejčtenější v tomto čísle
- Výskyt mikrokarcinomů štítné žlázy u operovaných pacientů – retrospektivní analýza
- Endokanabinoidní systém II – úloha v adiktivním chování, depresi a při vzniku patologií potravního chování
- Endokanabinoidní systém I – úloha v regulaci fyziologických funkcí organismu
- Priniesla zmena manažmentu u chorých s ťažkou akútnou pankreatitídou očakávaný výsledok?