4. hematologický den
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2010; 149: 550-551
Kategorie:
Sjezdy
Plzeň, 17. září 2010
Dne 17. září 2010 se v Plzni konal již 4. hematologický den, zaměřený tentokráte na problematiku hemofilie. Program připravily lékařky hematologického úseku UKBH FN v Plzni, hostem byl MUDr. P. Novák z firmy Biogenix.
Celý program byl součástí probíhajícího Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost „Vzdělávací síť hemofilických center“, jehož hlavním řešitelem je IBA Masarykovy Univerzity v Brně a který je podporován Evropským sociálním fondem v ČR, Evropskou unií a MŠMT ČR.
J. Šlechtová hovořila na téma hemofilie a von Willebrandova choroba včera a dnes. Zaměřila se na charakteristiku těchto vážných krvácivých chorob, laboratorní diagnostiku a především na minulé i současné léčebné možnosti a na budoucnost genové terapie. Ve druhé přednášce (autorky J. Šlechtová, Z. Hajšmanová) nazvané „Hemofilický pseudotumor – noční můra hematologů“ hovořila o problematice hemofilických pseudotumorů, vlastních zkušenostech, etiologii vzniku a léčebných možnostech.
Z. Hajšmanová hovořila o organizaci péče o hemofiliky v České republice a o organizaci péče ve vyspělých zemích, o Českém národním hemofilickém programu, o vzniku CCC (Comprehensive Care Centre) a HTC (Hemophilia Treatment Centre) centrech. CCC centra by měla být v České republice celkem čtyři – dvě pro děti a dvě pro dospělé, vždy po jednom pro dětské pacienty v Praze a Brně (Praha FN Motol, FN Brno – Dětská nemocnice) a po jednom v Praze a Brně pro dospělé (Praha ÚHKT, FN Brno – Bohunice). HTC by měla poskytovat péči dětským i dospělým pacientům ve fakultních nemocnicích v Olomouci, Ostravě, Hradci Králové a v Plzni a ve dvou krajských nemocnicích (Nemocnice České Budějovice, nemocnice Liberec/Ústí nad Labem). Podmínkou jmenování center bude nezbytný audit, který proběhne ve všech centrech během několika týdnů. V CCC by měly být realizovány plánované chirurgické a ortopedické výkony u všech pacientů s inhibitorem a imunotoleranční léčba, u nemocných bez inhibitoru všechny ortopedické výkony včetně synovektomie (ortopedické výkony jsou již dnes a nadále budou u dospělých realizovány na Ortopedické klinice FN Na Bulovce). Ve druhé přednášce autorka hovořila o profylaktické léčbě u hemofiliků v dospělém věku.
O péči o dětské hemofiliky hovořily Z. Černá a J. Grejcarová.
O získané hemofilii hovořila P. Šigutová. Upozornila především na rozdílný typ krvácení u vrozené a získané hemofilie a na to, že touto vzácnou chorobou mohou onemocnět i ženy, zatímco vrozená hemofilie je záležitostí výsostně mužskou. Pro odlehčení závažného tématu uvedla interaktivní kvíz z koagulace.
P. Novák představil ELISA kity k diagnostice von Willebrandovy choroby a jako poslední vystoupila A. Lavičková s interaktivním kvízem z morfologie.
Všechny přednášky se setkaly s příznivým ohlasem.
MUDr. Jitka Šlechtová
Hematologický úsek ÚKBH FN Plzeň
Alej Svobody 80, 304 60 Plzeň
e-mail: slechtova@fnplzen.cz
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Farmakoterapie obezity – současné možnosti a perspektivy
- Primární hyperparatyreóza jako příčina hyperkalcémie u pacientky s karcinomem prsu
- Prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc. osmdesátníkem
- Současný stav stravování a pohybové aktivity ve vztahu k obezitě u sedmiletých dětí – studie WHO