Nejstarší pleiomorfní hormon – melatonin
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2008; 147: 568
Melatonin je důležitý pro soužití organizmu se zevním prostředím, reguluje chronobiologicky reprodukci, fenotyp a funkci prsní žlázy. Je produktem glandula pinealis, a proto má veliké spektrum funkcí, z nichž mnohé jsou zprostředkované vysoce affinitními membránami (M1 a M2) nebo specifickými receptory cytosolickými i nukleárními (RORα). Jiné mají funkci antioxidantů. V současnosti se ukazuje, že cílem melatoninu není savčí kůže nebo vlasový folikul, spíše naopak, že právě v nich se může melatonin extrapineálně syntetizovat. Je to jakýsi kožní protektor, jehož četné aktivity mohou působit na biologii i patologii kůže.
P. Barták
Zdroje
Fischer, T. W. et al.: Melatonin as major skin protectant: from free radical scavenging to DNA damage repair. Experimental Dermatology, 2008, 17, s. 713–730.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- V diferenciální diagnostice dušnosti nezapomínejme na plicní hypertenzi
Nejčtenější v tomto čísle
- Zemřel doc. MUDr. Pavel Fiala, CSc.
- Průvodní list k pitvě na soudním lékařství
- ABSTRAKTA
- Galektiny v dlaždicových karcinomech hlavy a krku