Proteomika a její místo v medicíně
Proteomics and Its Role in Medicine
Proteomics is a new methodological and conceptual approach to the study of live systems, which aims to map the whole proteom - the protein complement of genome. It aspires to describe quantitatively and qualitatively all proteins present at the given moment in the cell, tissue or the organism. The principal tools of proteomics are separation techniques based on electrophoresis and chromatography, which are used to fractionate complex protein mixtures and namely the mass spectrometry used for the identification of individual proteins. Proteomics represents very young and rapid developing specialization, which has already proved its valuable potential for the study of various physiological and pathlogical molecular mechanisms and for the direct use in the diagnostics of serious diseases.
Key words:
proteomics, proteome, two-dimensional electrophoresis, chromatography, mass spectrometry.
Autoři:
J. Petrák
Působiště autorů:
Ústav hematologie a krevní transfuze, Praha
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2005; 144: 365-370
Kategorie:
Přehledový článek
Souhrn
Proteomika je nový metodický a koncepční přístup ke studiu živých systémů, který usiluje o zmapování celého proteomu – bílkovinného komplementu genomu. Snaží se tedy o kvantitativní i kvalitativní popis všech bílkovin přítomných v daný okamžik v buňce, tkáni či organizmu. Základními nástroji proteomiky jsou separační techniky založené na principech elektroforézy a chromatografie, sloužící k rozdělení složitých bílkovinných směsí, a hlavně hmotnostní spektrometrie využívaná k identifikaci jednotlivých proteinů. Proteomika je velmi mladým a bouřlivě se rozvíjejícím oborem, který však již prokázal obrovský potenciál pro studium mnoha fyziologických i patologických molekulárních mechanizmů i pro přímé využití v diagnostice závažných onemocnění.
Klíčová slova:
proteomika, proteom, dvojrozměrná elektroforéza, chromatografie, hmotnostní spektrometrie.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Pentraxin 3 v zánětlivé a imunitní odpovědi
- Mutace v genu HFE u osob s revmatickým postižením
- Produkty pokročilé glykace a oxidace u pacientů s aterosklerózou
- Takotsubo kardiomyopatie: popis případu a přehled literatury