Transplantace pankreatu
Transplantation of the Pancreas
Diabetes mellitus is a chronic disease with increasing prevalence in the population of thewhole word. Transplantationof pancreas represents pro tempore the only treatment of Type I diabetes, which can assure long-lasting normalglycaemia and the independence from the insulin administration. However, transplantation still has higher morbidityand requires permanent immunosuppression. Authors describe their clinical experience with more than 200 transplantationof pancreas and they compare them with literary data. They review the basic problems and indications tothe transplantation and in details describe the technique of the operation. Attention is given to the possiblecomplications and to the immunological side of treatment. As a standard, the surgical technique has been usingcombined transplantation of pancreas and kidney. The most widely used method is the transplantation of the wholegland with a duodenal segment, which enables drainage of pancreatic juices into the intestine of the recipient. Dueto the introduction of new immunosuppressives, it is possible to improve the long-term results of transplantations.Early diagnostics of the rejection of the pancreatic graft remains a specific problem.
Key words:
transplantation of pancreas, diabetes mellitus.
Autoři:
M. Adamec
Působiště autorů:
Klinika transplantační chirurgie IKEM, Praha
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2003; : 727-732
Kategorie:
Články
Souhrn
Diabetes mellitus je chronické onemocnění, jehož výskyt ve většině zemí progresivně stoupá. Transplantacepankreatu je zatím jediným způsobem léčby diabetu I. typu, který může zajistit dlouhodobou normoglykémiia nezávislost na zevním inzulínu. Transplantační léčba je však stále spojena s určitou morbiditou a předevšíms nutností nepřetržitého užívání imunosupresivní terapie. Autor popisuje klinické zkušenosti s více než 200 transplantacemislinivky břišní ve srovnání s poznatky světové literatury. Podává přehled o základních problémech přiindikaci k transplantaci a podrobněji je probrána technická část celého výkonu. Pozornost je věnována i chirurgickýmkomplikacím a imunologickým aspektům. V posledních letech se chirurgická technika a taktika kombinovanétransplantace pankreatu a ledviny standardizovala. Nejužívanějším postupem při kombinované transplantaci ledvinya pankreatu je dnes transplantace celé žlázy se segmentem duodena a drenáží pankreatické šťávy do střeva příjemce.Díky zavedení nových imunosupresivních léků se také daří zlepšovat dlouhodobé výsledky transplantací. Problémemzůstává diagnostika rejekce pankreatického štěpu.
Klíčová slova:
transplantace pankreatu, diabetes mellitus.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- Čistá aplazie červené řady při léčbě erytropoetinemu nemocných se selháním ledvin
- Alogenní transplantace kostní dřeně
- Česká domácí péče včera, dnes, zítra
- Transplantace plic – současný stav ve světě a u nás