KVALITA KOSTÍ A JEJICH LOMIVOST
Bone Quality and Bone Fractures
Prevention of fractures brings about the effort to eliminate their potential causes. Osteoporosis syndrome belongsto the most frequent causes of the bone fractures. The use of densitometric methods may bring an overestimation ofthe bone quantity. Because of the independent contribution to mechanical resistance, the bone quality needs to bealso evaluated. Qualitative changes of the bone can occur at the level of the bone as an organ, or at levels of itscomponents - cortex, spongiosis and bone matrix. Bone quality is influenced mainly genetically; however, it candeteriorate also with age or in some diseases. Measurement of the bone quality is not yet practically accessible. Someultrasonographic methods have a character of qualitative assessment. Osteoporosis can worsen the bone quality atdifferent levels.
Key words:
bone, bone quality, bone quantity, trabecular bone, cortical bone.
Autoři:
J. Žák
Působiště autorů:
Gerontologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2002; : 203-206
Kategorie:
Články
Souhrn
Zájem o prevenci zlomenin kostí v klinice vede ke snaze o odstranění příčin. Syndrom osteoporózy je jednouz nejčastějších příčin zlomenin. Dnes se osteoporóza snadno diagnostikuje metodou, stanovující především kvantitukostního minerálu – denzitometrií. Zdá se, že to vede k podhodnocení významu kostní kvality. Kvalita kostní tkáněje však nezanedbatelný parametr, který nezávisle ovlivňuje mechanickou odolnost kostí. Kvalita se dá posuzovat naúrovni celé kosti nebo v jejích jednotlivých složkách, v kortexu, spongióze i v kostní matrix. Kvalita kostí je danápřevážně geneticky. S věkem a některými nemocemi se horší. Její měření není prakticky ještě dostupné. Některéultrazvukové metody se jejímu měření blíží. Osteoporóza je jednou z nemocí, které kvalitu kosti významně v mnohasložkách zhoršují.
Klíčová slova:
kost, kvalita kosti, kvantita kosti, spongióza, matrix.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- VYŠETŘENÍ BIOTESIOMETREM V DIAGNOSTICEPERIFERNÍCH NEUROPATIÍ
- KVALITA KOSTÍ A JEJICH LOMIVOST
- OKULTNÍ KRVÁCENÍ VE STOLICI – SROVNÁNÍIMUNOCHEMICKÉHO A BIOCHEMICKÉHO TESTUSTANOVENÍ
- ZMĚNY HLADIN PROTEINŮ AKUTNÍ FÁZE U PACIENTŮS CENTRÁLNÍM HYPERKORTIZOLIZMEM