TYREOIDÁLNÍ HORMONY A ESTROGENYJAKO PSYCHOTROPNÍ LÁTKY
Thyroid Hormones and Oestrogens as Psychotropic Substances
There is a close association between thyroid disorders and mental disorders. On the one hand it was revealed thatthe therapeutic effect of antidepressants depends on the functional state of the thyroid and that the concurrentadministration of thyroid hormones, in particular triiodothyronine, with antidepressants hastens their therapeuticeffect and suppresses the resistance to them. On the other hand, evidence was provided that antidepressants affectthe hypothalamo-pituitary-thyroid axis (HPT) and that they reduced in particular the serum thyroxin level. Thegreater the decline of thyroxin after an antidepressant, the more effective the antidepressant. It is assumed that theeffect of antidepressants on the HPT axis is due to their interference with noradrenergic and serotoninergic systems.Antidepressants may affect also various stages of biosynthesis of thyroid hormones, deiodases, thyroid peroxidase.They may form complexes with iodine. It is important to take into consideration that antidepressant treatment islong-term treatment and it is thus important while administering thyroid hormones, in particular triiodothyronine,to monitor TSH, by sensitive method to avoid the development of a thyrotoxic effect. In future it will be moreovernecessary to elucidate more closely mechanisms of the effect of thyroid hormones on the human psyche.The possibility to suppress depression by administration of oestrogens is restricted above all to the group ofpremenopausal or postmenopausal women. Oestrogens improve also in healthy postmenopausal women the mood,cognitive capacity, protract the onset of dementia in women with Alzheimer’s disease and moreover suppressosteoporosis and reduce cardiovascular diseases. The mechanism of action of oestrogens as antidepressants is notclear so far.
Key words:
thyroid hormones, oestrogens, depression, fluoxetine
Autoři:
J. Nedvídková
Působiště autorů:
Endokrinologický ústav, Praha
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 1999; : 615-619
Kategorie:
Články
Souhrn
Existuje těsná souvislost mezi poruchami funkce štítné žlázy a psychickými poruchami. Na jedné straně bylozjištěno, že terapeutický účinek antidepresiv je závislý na funkčním stavu štítné žlázy a že současné podávánítyreoidálních hormonů zejména trijodtyroninu s antidepresivy urychluje jejich léčebný účinek a potlačuje k nimrezistenci. Na druhé straně bylo prokázáno, že antidepresiva ovlivňují hypotalamo-hypofyzárně-tyreoidální (HPT)osu, zejména snižují sérovou hladinu tyroxinu. Čím je větší pokles tyroxinu po antidepresivu, tím je antidepresivumúčinnější. Předpokládá se, že ovlivnění HPT osy antidepresivy je způsobeno jejich interferencí s noradrenergnímia serotoninergními systémy. Antidepresiva mohou také ovlivňovat různé stupně biosyntézy tyreoidálních hormonů,dejodázy, tyreoidální peroxidázu, mohou tvořit komplexy s jódem. Je třeba brát v úvahu, že antidepresivní léčba jedlouhodobá, a je tudíž potřeba při současném podpůrném podávání tyreoidálních hormonů zejména trijodotyroninumonitorovat senzitivní metodou TSH, aby nedošlo k tyreotoxickému efektu. V budoucnu bude nutno dále blížeobjasnit mechanismy vlivu tyreoidálních hormonů na psychiku člověka.Možnost potlačení deprese podáváním estrogenů je omezena především na skupinu premenopauzálních nebopostmenopauzálních žen. Estrogeny i u zdravých postmenopauzálních žen zlepšují náladu, kognitivitu, prodlužujínástup demence u žen s Alzheimerovou chorobou, a navíc potlačují osteoporózu a omezují kardiovaskulární one-mocnění. Mechanismus účinku estrogenů jako antidepresiv dosud není jasný.
Klíčová slova:
tyreoidální hormony, estrogeny, deprese, fluoxetin.
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- Léčba závislosti na opioidech – akutní odvykací stav
Nejčtenější v tomto čísle
- PŘEDČASNÝ POROD, PŘÍČINY A LÉČEBNÝ POSTUP
- TYREOIDÁLNÍ HORMONY A ESTROGENYJAKO PSYCHOTROPNÍ LÁTKY
- ÚRAZOVOST ADOLESCENTŮ V ČESKÉ REPUBLICE
- ÚSKALÍ KLINICKÉHO ZKOUŠENÍ NOVÝCH LÉKŮ*