02ÚS Změny kardiovaskulárních, metabolických a zánětlivých parametrů po ovariektomii a náhradní hormonální léčbě u experimentálního modelu inzulinové rezistence
Autoři:
Piťha J 1; Hüttl M 1; Malinská H 1; Miklanková D 1; Bartušková H 1; Hlinka T 1,2; Marková I 1
Působiště autorů:
Centrum experimentální medicíny IKEM, Praha
1; Interní klinika 2. LF UK a FN v Motole, Praha
2
Vyšlo v časopise:
AtheroRev 2021; 6(Supplementum 2): 7
Kategorie:
Specifické rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění
Souhrn
Úvod: Zda je menopauza skutečně nezávislým rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění, je stále předmětem debaty. Studovali jsme, zda ovariektomie v experimentálním modelu inzulinové rezistence způsobuje kardiovaskulární změny, do jaké míry jsou tyto změny reverzibilní substitucí estradiolu a zda jsou doprovázeny změnami v orgánech mimo kardiovaskulární systém. Metody: Samice kmene hereditárního hypertriglyceridemického potkana byly rozděleny do 3 skupin: ovariektomie v 8. týdnu (n = 6), ovariektomie se substitucí 17- estradiolu (n = 6) a sham-skupina (n = 5). Byly analyzovány následující parametry: napětí/strain [(průsvit v systole-průsvit v diastole]/průsvit v diastole) abdominální aorty, exprese vaskulárních genů, hmotnost a složení myokardu a další nevaskulární a nekardiální parametry. Výsledky: Po ovariektomii se napětí abdominální aorty, exprese syntázy oxidu dusnatého v abdominální aortě, relativní hmotnost myokardu celkově, levé komory a cirkulujícího interleukinu 6 snížily; tyto změny nebyly patrné při substituci estradiolem. Je zajímavé, že obsah triglyceridů v myokardu se po ovariektomii nezměnil, ale významně se zvýšil po substituci estradiolu, zatímco index adipozity (perimetriální tuk) se po ovariektomii nezměnil, ale významně se snížil po substituci estradiolem. Závěr: Studované cévní a srdeční parametry se lišily v odpovědi na ovariektomii a substituci estradiolem. To naznačuje různé účinky ovariektomie a estradiolu na různé kardiovaskulární ale také extrakardiální orgány.
Štítky
Angiologie Diabetologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Athero Review
2021 Číslo Supplementum 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
Nejčtenější v tomto čísle
- 08ÚS Multifaktoriální chylomikronemie
- 09ÚS Post mortem vyšetření náhlé srdeční smrti: výstupy
- 15ÚS Zkušenosti s léčbou lomitapidem u pacientů s homozygotní familiární hypercholesterolemií
- 26PS Využití chytrých hodinek ke kardiorehabilitaci pacientů po infarktu myokardu: pilotní výsledky studie SmartRehab.