Editorialy
Vyšlo v časopise:
AtheroRev 2021; 6(3): 117
Kategorie:
Editorialy
Milé čtenářky a milí čtenáři AtheroReview,
vítejte na stránkách 3. čísla už 6. ročníku našeho časopisu, který má stále ambici přinášet Vám aktuální informace ze širokého okruhu oblastí dotýkajících se výzkumu, diagnostiky a léčby aterosklerózy a jí podmíněných onemocnění. Informací, které bychom si měli připomenout nebo okomentovat neubývá, spíše naopak. A tak jsem rád, že máme kolegy, kteří pro nás přehledně shrnuli vybraná témata, do nichž se na stránkách tohoto čísla Atheroreview můžete nyní začíst.
Asi nepřekvapí, že téma COVIDu proniklo i do našeho obsahu. Pandemie změnila mnohé a zamyšlení nad tím, jak se dotkla rizikových faktorů cévních onemocnění přináší zajímavá zjištění. Související téma nabízí rozbor vztahu mezi hypolipidemickou léčbou statiny a koronavirovou infekcí známou jako COVID-19 poskytující kritický pohled na dostupná data.
V další části si připomeneme důležitost kombinací ke snižování koncentrací aterogenních lipidů, což sice není téma nové, ale i s ohledem na poslední data o jejich využití v běžné praxi jistě nadále aktuální. Ostatně právě ta poslední data můžete sami posoudit v dalším příspěvku shrnujícím výsledky studie LIPITENCLIDEC 2.
Novým tématem na stránkách AtheroReview je „osa aterozla“, na něž upozorňují práce shrnující poznatky o těsném propojení zdraví tepen a jaterní buňky z pohledu kardiologického i hepatologického. V těsném závěsu následuje související pojednání o aktuálním pohledu na HDL-cholesterol, o němž bychom neměli dále mluvit jako o tom hodném.
Po delším čase se také vracíme k tématice familiární hypercholesterolemie stručným přehledem tématu. A ihned v následujícím příspěvku se dozvíme, jak současné možnosti genetického testování posunuly porozumění vztahů mezi genovou variabilitou a fenotypovým obrazem.
Když dolistujete ke konci časopisu, můžete se podívat na výběr novinek z odborné literatury a také se s námi ohlédnout za tím, co jsme probírali na letošním červnovém Šobrově dni (na němž jsme se po delší době poprvé mohli sejít osobně).
Jsem opravdu rád, že v osobním setkávání můžeme pokračovat – představení tohoto čísla našeho časopisu probíhá naštěstí úplně běžně v rámci 6. česko-slovenské lipidové akademie. A opatrně, ale o to více doufám, že se nám podaří sejít na kongrese o ateroskleróze v Olomouci. Nezapomeňte, začínáme ve čtvrtek 2. prosince. A určitě si ho nenechte ujít. Máme důvod k oslavě, protože naše kongresy slaví již 25. výročí, a budeme rádi, když se k oslavě připojíte.
Věřím spolu se všemi autory, že pro Vás bude tento sešit AtheroReview dobrým společníkem a jeho obsah Vás zaujme a inspiruje.
Mějte se hezky, těším se na viděnou na akcích ČSAT on-line a ještě více osobně
Váš
Michal Vrablík
Štítky
Angiologie Diabetologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Athero Review
2021 Číslo 3
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nově dostupné prokinetikum pro léčbu funkční dyspepsie a GERD
Nejčtenější v tomto čísle
- Nízký HDL-cholesterol: Jak to vlastně je?
- Familiární hypercholesterolemie: aktuality
- Kombinace statin a ezetimib: častěji v jedné tabletě a pro více pacientů
- Genetika familiární hypercholesterolemie: aktualizovaná kritéria pro interpretaci variant v genu LDLR