Editorial
Vyšlo v časopise:
AtheroRev 2017; 2(3): 161
Kategorie:
Editorial
Milí čtenáři časopisu Atheroreview,
dny se zkrátily, nastává podzim, čas vhodný (samozřejmě nejenom) pro odborná setkání i pro četbu. A proto vám přinášíme další číslo časopisu Atheroreview, které komentuje dění v oblasti diagnostiky a léčby aterosklerózy a jejích komplikací. A protože jsou odbornými garanty časopisu AtheroReview Česká společnost pro aterosklerózu a Slovensá asociácia aterosklerózy, najdete v něm i řadu informací ze života našich společností včetně pozvánek na české i slovenské odborné akce.
Čeho byste si v tomto sešitě Atheroreview měli všimnout?
Samozřejmě všeho, neboť jsme se snažili připravit číslo s obsahem atraktivním v každém směru a pro každého. Věříme, že například Stanovisko výboru ČSAT k doporučeným postupům managementu dyslipidemií Evropské kardiologické společnosti a Evropské společnosti pro aterosklerózu z roku 2016 podmínku „obecné čtenářské přitažlivosti“ naplní. Stanoviskem se k evropským doporučením v zásadě hlásíme, vyzdvihujeme důležité aspekty a komentujeme oblasti méně jednoznačných důkazů.
V tomto čísle Atheroreview, kterým si právě listujete, zahajujeme minisérii článků s tematikou sekundárních dyslipidemií, jimž jsme se rozhodli věnovat prostor v číslech příštího ročníku. Nyní přinášíme úvodní přehled sekundárních dyslipidemií a jejich obecnou charakteristiku.
Podrobněji se budeme věnovat i léčebným možnostem a začneme rozborem doporučených změn diety vhodné ke snižování hladiny aterogenních lipidů v plazmě.
Rádi bychom, aby byl časopis AtheroReview živým diskusním fórem, a proto jsme zařadili z hlediska obecně přijímaných závěrů poněkud kontroverzní, ale jistě inspirativní postoj k dietetickým doporučením AHA z roku 2016. Přestože se poznatky o vlivu jednotlivých složek potravy na lipidové spektrum v posledních několika letech zásadně nezměnily, vyvolává tato oblast řadu diskusí. A právě polemické příspěvky, které najdete na stránkách tohoto čísla, dokládají, že ani ve vědeckých výsledcích, nemusí být „pravda“ tak jednoznačná, jak se na první pohled může jevit.
Oblast možností snížení hladin LDL-cholesterolu, které nabízí úprava příjmu potravy a zařazení funkčních potravin (neboli tzv. nutraceuticals), rozšiřuje další z příspěvků zařazených do tohoto čísla.
Nemohli jste si nevšimnout zvýšené produkce výsledků klinického výzkumu v oblasti hypolipidemik. I my se k nim budeme vracet na stránkách časopisu formou komentářů a rešerší, nechybí ale ani příspěvky, které přivádějí výsledky výzkumných prací do našich ordinací a diskutují praktické zkušenosti z použití nejnovějších přípravků ze skupiny PCSK9-inhibitorů.
Rádi bychom vás informovali i výzkumných trendech a čerstvých poznatcích v mezinárodním měřítku, a proto vám přinášíme také informace z oblasti prevence a léčby, které byly v souvislosti s aterosklerózou a kardiovaskulárními onemocněními předneseny na kongresu Evropské kardiologické společnosti.
Kdybyste měli po přečtení tohoto čísla Atheroreview pocit, že vám v něm něco přece jenom schází, napište nám, prosím, na fama@fa-ma.cz. Redakční rada bude ráda sbírat podněty, abyste v „našem časopise“ nacházeli i do budoucna všechno, co k široké a stále se vyvíjející tématice aterosklerózy potřebujete vědět.
S přáním hezkého podzimního čtení
Michal Vrablík
spolueditor tohoto čísla a předseda České společnosti pro aterosklerótu
Štítky
Angiologie Diabetologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Athero Review
2017 Číslo 3
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Cinitaprid – nově dostupné prokinetikum pro léčbu funkční dyspepsie a GERD
Nejčtenější v tomto čísle
- Sekundární dyslipidemie
- Intenzívna liečba dyslipoproteinémií v regionálnej kardiologickej ambulancii
- Stanovisko výboru České společnosti pro aterosklerózu k doporučením ESC/EAS pro diagnostiku a léčbu dyslipidemií z roku 2016
- Úloha funkčních potravin a potravinových doplňků v léčbě hypercholesterolemie