#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nové možnosti kombinované léčby glaukomu

Léčba glaukomu se opírá o velké klinické studie, jejichž závěry se staly podkladem současných doporučených postupů, při nichž bylo konstatováno, že nitrooční tlak je významný modifikovatelný rizikový faktor rozvoje glaukomu, jehož snížení je žádoucí. Základem terapie je lokální konzervativní léčba pomocí očních kapek. Nová generace antiglaukomatik nabízí nejen efektivní kontrolu glaukomu, ale také větší komfort pro pacienty a vyšší bezpečnost díky minimalizaci nežádoucích účinků. Jak individualizovat léčbu glaukomu a jaké možnosti se v současnosti nabízejí, shrnul MUDr. Marek Fichtl z Oční kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

   

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Zásady léčby glaukomu a výběru antiglaukomatik

Cílem léčby glaukomu je zachovat zrakové funkce a kvalitu života pacientů. Snížení nitroočního tlaku (NOT) je jediným ověřeným způsobem, jak zastavit progresi onemocnění. Doporučený cílový NOT se liší podle míry poškození a rychlosti progrese onemocnění, přičemž individuální přístup je zásadní. Ukazuje se, že čím níže se povede NOT dostat, tím menší je pravděpodobnost, že pacient bude dále slepnout.

K léčbě glaukomu je k dispozici několik skupin léků snižujících NOT. Mezi nejúčinnější patří analoga prostaglandinu (latanoprost, bimatoprost, travoprost, tafluprost a unoproston isopropyl) a betablokátory (BB – neselektivní: timolol, levobunolol, karteolol; β1-selektivní: betaxolol, levobetaxolol). Vzhledem ke své vynikající účinnosti a lokální snášenlivosti představovaly BB historicky lék 1. volby. Analoga prostaglandinů jsou ovšem při snižování NOT ještě o něco účinnější než BB a mají minimální riziko systémových účinků, což vedlo k rostoucí oblibě těchto látek jako terapie 1. volby. Metaanalýzy ukázaly, že BB timolol a analoga prostaglandinů, zejména latanoprost, jsou nejúčinnějšími látkami snižujícími NOT. Výhodou latanoprostu je jeho dávkování 1× denně a nižší výskyt hyperémie ve srovnání s ostatními analogy prostaglandinů. Mezi aspekty, jež by měl lékař s pacientem před zahájením léčby analogy prostaglandinů prodiskutovat, patří mimo jiné nevratné změny barvy duhovky a řas.

Od monoterapie k fixním kombinacím

Ukazuje se, že po 2 letech léčby nedosahujeme na základě monoterapie uspokojivého snížení NOT u 40–75 % pacientů s glaukomem. V tomto případě se přistupuje buď ke změně modality, nebo k přidání dalšího léku. Platí, že by se neměly kombinovat léky stejné farmakologické třídy, a preferovány jsou fixní kombinace. Jejich výhodou je lepší adherence pacientů k terapii, snížený počet denních aplikací a vyšší bezpečnost díky omezené expozici konzervační látce. Nevýhodou je limitace individuálního dávkování, protože dávky jednotlivých složek samozřejmě nelze měnit.

Studie ukazují, že fixní kombinace zajišťují vyšší účinnost léčby než jednotlivé složky podávané samostatně. Fixní kombinace latanoprost/timolol představuje jednu z nejefektivnějších antiglaukomatických modalit. Při podávání 1× denně byla prokázána její vyšší účinnost oproti kombinaci dorzolamid/timolol 2× denně nebo brimonidin + timolol (každý lék zvlášť 2× denně).

Léčba glaukomu v Česku

V roce 2018 se v Česku léčilo 364 tisíc pacientů, nyní je to již 400 tisíc. Ročně se předepíše kolem 1,5 milionu balení antiglaukomatik. Nejčastěji předepisovaným léčivem je latanoprost, z fixních kombinací je to pak dorzolamid/timolol. Přibližně 40 % všech vydaných balení představují generika a asi třetina předepsaných kapek je bez konzervantů.

Vizilatan Duo – nová fixní kombinace bez konzervačních látek

Novinkou na českém trhu je fixní kombinace latanoprostu s timololem, určená pacientům s glaukomem s otevřeným úhlem a oční hypertenzí. Přípravek je bez konzervantů a je k dispozici ve speciálním vícedávkovém balení (MDO − multi-dose) s bezpečnostním aplikátorem 3K zajišťujícím sterilitu a přesnost dávkování. Výhodou je též samotné dávkování – 1 kapka denně.

(asa)

Reference:
1. Shin D. H., Feldman R. M., Sheu W. P. Efficacy and safety of the fixed combinations latanoprost/timolol versus dorzolamide/timolol in patients with elevated intraocular pressure. Ophthalmology 2004; 111: 276−282, doi: 10.1016/j.ophtha.2003.05.019.
2. Stewart W. C., Stewart J. A., Day D. G. et al. Efficacy and safety of the latanoprost/timolol maleate fixed combination vs concomitant brimonidine and latanoprost therapy. Eye (Lond) 2004; 18: 990−995, doi: 10.1038/sj.eye.6701375.

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#