#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Ozonizovaný olej v liposomech − možnost jak se bránit rezistenci bakterií vůči ATB

Oční kapky obsahující liposomy s ozonizovanými oleji mají širokou škálu využití v různých indikacích. Navíc účinkují i v případech, kdy by oftalmolog sáhl po antibiotiku. S fakty, z nichž vycházejí tyto poznatky, ale i vlastními zkušenostmi z praxe seznámila účastníky sjezdu oftalmologů MUDr. Dorota Stodůlková z Oční kliniky LF UP a FN Olomouc.

Široké spektrum využití

Zánět spojivek je nejběžnější oční onemocnění, jeho původ může být virový či bakteriální. „Předpokládám, že spousta z nás by prvně sáhla po antibiotiku, ať už profylakticky u virového zánětu nebo terapeuticky u zánětu bakteriálního, a třeba i v kombinaci s kortikosteroidem,“ uvedla přednášející s dovětkem, že existuje i jiná možnost. Ozonizované oční kapky lze použít jako profylaxi před chirurgickými výkony, u zánětlivých onemocnění, jako jsou konjunktivitida či keratitida, v kombinaci s antibiotiky, při poraněních oka, kde podporují hojení, a také u pacientů se syndromem suchého oka.

Likvidace mikrobů již během desítek vteřin

Ozon je známý vysokým oxidačním potenciálem a antimikrobiálním působením, ale i značnou nestabilitou – proto byly vyvinuty tzv. ozonizované oleje, kde se využívá vazby mononenasycených mastných kyselin. Ozon se „zabalí do oleje“, konkrétně slunečnicového. Další krok – obalení dvojvrstvou fosfolipidů, která funguje jako nosič (donáší ozonizovaný olej na místo určení) – už zajišťuje, že vysoce stabilní liposomy jsou i vysoce tolerabilní pro lidské oko. Mechanismus účinku ozonu je čistě fyzikální – rozkládá se a oxiduje buňky bakterií a plísní i viry, jež nemají možnost obrany ani získání odolnosti. Po narušení fosfolipidové membrány se ozonizované oleje vylijí do nitra buňky či kapsidy viru, což trvá desítky sekund, a během několika dalších sekund dochází k prudké smrtící oxidaci mikrobiálních struktur. 

Ve studiích bylo po aplikaci ozonizovaných olejů prokázáno snížení bakteriální nálože stafylokoků, streptokoků i pseudomonád. U kmenů Staphylococcus aureus již za 5 minut, v případě Pseudomonas aeruginosa za 30–60 minut. Ozon dobře účinkoval rovněž u multirezistentních patogenů, tj. odolných vůči více než 3 antibiotikům. Zkoumal se také u viru SARS-CoV-2, který usmrcoval za méně než 1 minutu.

Bezpečná terapie bez nežádoucích účinků

Ochranu eukaryotických buněk lidského organismu zajišťuje použitá koncentrace. Eukaryotická buňka je robustní, má vysoce účinné antioxidační mechanismy, kterými bojuje s oxidačním stresem, a v koncentracích použitých v ozonizovaných olejích je ozon pro lidské tělo absolutně bezpečný. Doporučené dávkování činí 1–2 kapky 1× či vícekrát denně, použít je lze i při nošení kontaktních čoček – to lze velmi dobře využít u pacientů léčených terapeutickou kontaktní čočkou. U zánětů se doporučuje dávkování 5 kapek denně a podle klinického nálezu pomalé snižování na 3 kapky denně.

Ozonizované oční kapky jsou velmi dobře tolerované a nebyly prokázány žádné nežádoucí reakce, a to ani minoritní, které by měly souvislost s jejich používáním. Důležitým faktem v tomto ohledu je, že neobsahují konzervační látky.

Stimulace hojení

Schopnost ozonu stimulovat hojení je známa například z dermatologie. Je prokázáno, že rozkladem ozonu dochází k tvorbě cytokinů, růstových faktorů PDGF a TGF-β, podpoře epitelizace, granulace, tvorby kolagenu a okysličení tkání.

Důkazy efektivity ozonizovaných kapek přineslo několik klinických výzkumů, mimo jiné studie Minerva. Ta sledovala výskyt infekčních komplikací u dvou skupin dětí indikovaných ke screeningu retinopatie nedonošených novorozenců, přičemž v jedné skupině byl použit netilmicin a ve druhé ozonizované kapky, a to se srovnatelnými výsledky. Ozonizované kapky lze naprosto bezpečně použít již od narození.

Zkušenosti z praxe

Na pracovišti přednášející se ozonizované oční kapky v poslední době používají u nekomplikovaných zánětů spojivek, ale i u pacientů s keratitidou. Právě jsme řešili pacienta, který nosí kontaktní čočky, má bilaterální keratokonjunktivitidu a ze stěru vyšly multirezistentní bakterie, opravdu celá ‚zoologická zahrada‘. Některé z těch bakterií byly natolik rezistentní, že na antibiotika, která jsme zrovna podávali, nebyly vůbec citlivé. Řešili jsme to tedy přidáním ozonizovaných kapek, uvedla mimo jiné. Ve své praxi je podává i novorozencům, kteří trpí insuficiencí slzných cest a ještě nejsou vzhledem k věku indikovaní k jejich průplachu. Často se jedná o děti, které už za sebou mají 2–3 cykly léčby konjunktivitidy antibiotiky. V této souvislosti je v současné době vzhledem k velkému nárůstu bakteriální rezistence na ATB výhodné mít k dispozici přípravek, jehož mechanismus účinku je jiný. „Záněty spojivek jsou poměrně benigní onemocnění, ale budou-li bakterie, které je způsobují, rezistentní, můžou být do budoucna potenciálně život ohrožující. Pojďme se tedy bránit této rezistenci, pokud to lze,“ uzavřela dr. Stodůlková.

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroj: Stodůlková D. Efektivní léčba zánětu očí ozonizovaným olejem v liposomech. XXXI. výroční sjezd České oftalmologické společnosti ČLS JEP, Hradec Králové, 22. září 2023.

   

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#