Jak se LECIG osvědčuje v klinické praxi – první zkušenosti z Německa
Vedoucí oddělení neurologie a neurorehabilitace Kliniky v Osnabrücku profesor Tobias Warnecke hovořil o vlivu gastrointestinálních (GI) obtíží u Parkinsonovy nemoci (PN) na výběr terapie, podělil se o první zkušenosti s LECIG (levodopa/entakapon/karbidopa v intestinálním gelu) v klinické praxi včetně uvedení dvou kazuistik a dále se mimo jiné zmínil o dávkování LECIG i o jeho bezpečnosti.
Gastrointestinální potíže u PN ovlivňují výběr léčby. Samotná perorální terapie u pokročilé PN podle přednášejícího nemusí stačit pro kontrolu motorických fluktuací – na vině jsou například žvýkací obtíže, s nimiž se potýká odhadem 80 % pacientů s PN; oddálením vyprázdnění žaludku, které se může vyskytovat až u 100 % nemocných, může docházet k poškození absorpce perorální levodopy.
Klinická data z publikovaných studií LECIG u PN
Skutečnost, že GI potíže u PN napadají dopravu perorální medikace, dokládá recentní literatura. V roce 2018 byl také publikován přehled na téma farmakoterapeutického a chirurgického managementu pokročilé PN, který se zabýval mj. vlivy perorální a infuzní léčby na motorické fluktuace a dyskinezii. Seneková et al. [1] upozornili na vliv entakaponu jako součásti trojkombinace LECIG na farmakokinetiku levodopy: v případě podání téže dávky levodopy zůstala její hladina vyšší při použití LECIG než při použití LCIG – v přítomnosti entakaponu je levodopa méně metabolizována, v klinické praxi proto LECIG může nabídnout adekvátní terapeutickou expozici levodopě při její nižší dávce než v infuzi LCIG. Kombinace LECIG dále umožňuje udržení hodnoty skóre na škále léčebné odpovědi (TRS – treatment response scale) při nižších dávkách levodopy (při porovnání léčených skupin p = 0,84). Bezpečnostní profil odpovídá datům vyplývajícím z publikovaných klinických studií LCIG a perorálního entakaponu.
Podle SPC přípravku zvyšuje entakapon v LECIG biodostupnost levodopy oproti LCIG a podání infuze LECIG vyžaduje tutéž chirurgickou proceduru jako LCIG. Pro podávání se používá speciálně vyvinutá pumpa (Crono LECIG Pump), která je menší a lehčí než pumpa určená pro LCIG.
Postřehy z reálné praxe
Přednášející se podělil o poznatky z podávání LECIG nabyté v německé reálné praxi. Přiblížil výsledky observační studie, kterou na souboru 24 pacientů (11 žen, 13 mužů) ve vlastní klinické praxi provedli Öthman et al. [2]. Medián věku pacientů činil 71,5 roku, medián doby od diagnózy PN 15,5 roku, medián doby trvání léčby pomocí LECIG 305 dnů. Ukázalo se, že většina pacientů, kteří předtím neužívali infuze levodopy, vnímala zlepšení motorických symptomů. Polovina studijního souboru byla přímo převedena z LCIG. V této skupině pacienti nejčastěji nepociťovali změnu z hlediska motorických symptomů, ale vítali lehčí a menší pumpu, kterou též klasifikovali jako „uživatelsky přívětivější“.
Profesor Warnecke doplnil rovněž 2 kazuistiky ze své praxe a shrnul vlastní poznatky:
-
Switch z infuzí LCIG nebo apomorfinu se zdá být z hlediska pacienta bezproblémový.
-
Noční aplikace je možná.
-
U pacientů s mírnou až středně těžkou demencí je namístě zvážit zahájení dávkou < 65 % obvyklé kontinuální dávky LCIG.
-
Mnoho pacientů si přeje menší pumpu.
-
Programování je vhodné pro odpolední epizody stavů off nebo pro noc, ale je potřeba, aby ho prováděli osobně pacienti nebo jejich poskytovatelé péče.
-
Agonisty dopaminu není potřeba vysadit.
Nutnost počítat s titrováním dávky
Výpočtem dávky LECIG se zabývají dvě publikované práce [3, 4] a rovněž SPC. Přednášející upozornil, že před nasazením by měly být velmi zváženy iniciální dávky kvůli možnosti dalších úprav a personalizace – k dosažení optimální kontroly symptomů PN může být zapotřebí titrace, a to obousměrně, navíc každý pacient pravděpodobně má trochu odlišnou potřebu dávkování.
Bezpečnostní profil
Očekávaný bezpečnostní profil LECIG vychází z dostupných výsledků klinických studií a postmarketingových zkušeností s LCIG a perorální trojkombinací levodopa/karbidopa/entakapon. Přednášející doplnil poznatky z 2denní studie farmakokinetiky, které publikovali Seneková et al. [1]. Ti na souboru 11 pacientů s pokročilou PN zjistili, že z nežádoucích příhod je spojitost s LECIG zvažována u bolestí hlavy, nauzey a závratí, v průběhu zmíněných 2 dnů nebyly pozorovány vážné nežádoucí reakce a u žádných nežádoucích reakcí se neuvažuje o spojitosti s použitím pumpy v průběhu administrace LECIG.
Eva Srbová
redakce proLékaře.cz
Reference:
1. Senek M., Nielsen E. I., Nyholm D. Levodopa-entacapone-carbidopa intestinal gel in Parkinson's disease: a randomized crossover study. Mov Disord 2017; 32 (2): 283−286, doi: 10.1002/mds.26855.
2. Öthman M., Widman E., Nygren I., Nyholm D. Initial experience of the levodopa-entacapone-carbidopa intestinal gel in clinical practice. J Pers Med 2021; 11 (4): 254, doi: 10.3390/jpm11040254.
3. Nyholm D., Jost W. H. An updated calculator for determining levodopa-equivalent dose. Neurol Res Pract 2021; 3 (1): 58, doi: 10.1186/s42466-021-00157-6.
4. Senek M., Nyholm D., Nielsen E. I. Population pharmacokinetics of levodopa gel infusion in Parkinson's disease: effects of entacapone infusion and genetic polymorphism. Sci Rep 2020; 10 (1): 18057, doi: 10.1038/s41598-020-75052-2.
5. SPC Lecigimon. Dostupné na: www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC174367.pdf&type=spc&as=lecigimon-spc