I u antidepresiv platí, že medikace je jen tak dobrá, nakolik jsou pacienti ochotni ji užívat
Mezi velmi časté komorbidity řady somatických i psychiatrických onemocnění včetně schizofrenie patří deprese. I u antidepresiv ovšem platí, že je třeba mezi nimi správně volit. Sdělení na toto téma přednesl MUDr. Adam Fiala z ambulantního zařízení Psychiatrie Brno.
Zátěž, kterou deprese představuje ve společnosti, potvrdila například metaanalýza z roku 2021, jež na datech 96 tisíc pacientů hodnotila prevalenci psychiatrických komorbidit během pandemie COVID-19. Podle jejích výsledků mělo depresivní symptomy 23,9 %, úzkostné 23,4 % a projevy nespavosti 26,5 % hodnocené populace.
Přednášející připomněl, že „medikace je jen tak dobrá, nakolik jsou pacienti ochotni ji užívat“. Compliance samozřejmě často zhoršují subjektivní nepříjemné nežádoucí účinky (NÚ) léků, což platí i pro antidepresiva.
I při léčbě deprese je třeba zohlednit komorbidity
Správně zvolenou léčbou ovšem lze ovlivnit průběh komorbidních somatických i psychiatrických chorob. Například v thajské populační kohortové studii antidepresiva snížila riziko mortality u pacientů s diabetem mellitem. Italský přehled literatury se potom zaměřil na efekt antidepresiv na krevní tlak – k tomu dochází různým ovlivněním neurotransmiterových systémů, řada antidepresiv tedy může navodit rozvoj hypertenze, hypotenze či ortostatické hypotenze. I u této lékové skupiny tak platí, že je potřeba před klinickým použitím zvážit nejen účinky různých tříd antidepresiv, ale též specifický profil každé látky a individuální charakteristiky konkrétního pacienta. Například selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRIs) sice krevní tlak neovlivňují, mají však nepříjemné NÚ jako nespavost či sexuální dysfunkce.
Co nabízí trazodon?
Například srovnatelnou účinnost jako SSRIs, ovšem bez jejich typických NÚ. Jedná se o derivát triazolopyridinu, silné antidepresivum, které díky svému multimodálnímu účinku působí navíc i hypnoticky a anxiolyticky; jeho efekt navíc nastupuje rychle − již v průběhu prvního týdne léčby. Výše zmíněným NÚ typickým pro SSRIs předchází schopností zvýšit uvolňování dopaminu a noradrenalinu. Jeho účinek je závislý na dávce.
Příznivých výsledků dosahuje i v reálné praxi. Trazodon s prodlouženým uvolňováním (OAD) byl ve studii TED po 12 týdnech efektivnější než SSRIs při zmírňování závažnosti deprese, úzkosti a insomnie a jevil trend vyšší účinnosti při zmírňování anhedonie. Výhody užívání tohoto léku přednášející demonstroval také na 2 kazuistikách.
Eva Srbová
redakce proLékaře.cz
Zdroj: Fiala A. Deprese – společný jmenovatel somatických a psychiatrických diagnóz. 66. česko-slovenská psychofarmakologická konference, Mariánské Lázně, 11. 1. 2023.