Expozice buprenorfinu v mateřském mléce neměla nepříznivý vliv na prospívání novorozenců
V malé studii na 7 kojených novorozencích matek se substituční léčbou buprenorfinem nebyl během 4 týdnů po porodu zjištěn žádný nepříznivý vliv na prospívání, spánek, krmení, vyměšování či barvu kůže.
Vhledem k nedostatku údajů o vlivu substituční léčby matek buprenorfinem na prospívání kojených dětí po propuštění z porodnice uspořádali australští autoři studii věnovanou této problematice. Na základě vyšetření i zdravotní dokumentace sledovali krmení, spánek, barvu kůže, hydrataci, vyměšování a skóre abstinence novorozenců (Neonatal Abstinence Score). Čtyři ze sledovaných novorozenců byli kojeni plně a tři byli dokrmováni v rozsahu 260 až 700 ml/24 hodin.
Výsledky publikované v lednu 2014 ukázaly, že děti dobře prospívaly, režim spánku byl normální s dobou spánku po krmení 1,55–3,33 hodiny (střední hodnota 2,12 hodiny), barva kůže byla také normální a 2 matky vyjádřily malé obavy týkající se vyměšování.
Tato malá studie neodhalila žádné nežádoucí účinky u novorozenců vystavených buprenorfinu cestou mateřského mléka po dobu 4 týdnů po porodu. Výsledky je třeba ověřit v rozsáhlejší studii.
(zza)
Zdroj: Gower S. et al. The Wellbeing of Infants Exposed to Buprenorphine via Breast Milk at 4 Weeks of Age. J Hum Lact. – publikováno online 7. ledna 2014; doi: 10.1177/0890334413517748
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.