Léčba hirsutismu: kombinovaný přípravek s cyproteron-acetátem vs. monoterapie finasteridem
Hirsutismus je definován jako zvýšený růst pigmentovaných chloupků v androgen-dependentních oblastech u žen. Ochlupení má maskulinní distribuci a je neobvykle silné. Je to však více než kosmetický problém. Může být výsledkem mnoha onemocnění, často je asociováno s výrazně sníženou kvalitou života a s narušením vnímání vlastní ženské identity.
Léčba by se měla odvíjet od závažnosti hirsutismu a patofyziologie poruchy. Měla by být vzata v úvahu i očekávání pacientky. Je však třeba myslet na to, že při farmakoterapii je kompletní eliminace problému méně pravděpodobná. Růst chloupků může být pouze zmírněn, čímž se prodlouží interval mezi kosmetickými procedurami vedoucími k jejich odstranění.
Základní možnosti farmakoterapie jsou následující:
- kombinovaná perorální kontraceptiva (HAK),
- antiandrogeny,
- glukokortikoidy,
- agonista gonadoliberinu (GnRH) leuprorelin,
- metformin.
Srovnání účinnosti HAK s finasteridem
Vzhledem k tomu, že většina výše uvedených látek negativně ovlivňuje vývoj plodu (především antiandrogeny), je doporučováno doplnit jejich preskripci o kontraceptivum. Řada kliniků proto volí rovnou tuto variantu. Výhodné složení mají přípravky s obsahem antiandrogenu cyproteron-acetátu a estrogenu ethinylestradiolu, které mají navíc právě kontraceptivní účinek.
Účinnost takového přípravku byla srovnávána s inhibitorem 5α-reduktázy finasteridem v monoterapii. Cílem studie, které se zúčastnilo 42 žen s hirsutismem, bylo zhodnotit skóre hirsutismu, hladiny hormonů, celkové biochemické vyšetření krve a nežádoucí účinky během a po 9 měsících terapie. Pacientky účastnící se studie trpěly buď idiopatickým hirsutismem, nebo syndromem polycystických ovarií (PCOS).
Výsledky
Signifikantní pokles skóre hirsutismu ve 3., 6. i 9. měsíci léčby byl zaznamenán v obou skupinách (p < 0,0005). Snížení bylo obdobné jak u pacientek s PCOS, tak i s idiopatickým hirsutismem. Ve skupině s finasteridem nebyly zaznamenány žádné změny hladin hormonů, zatímco ve skupině s HAK se ve 3. měsíci studie významně snížila hladina volného sérového testosteronu a zůstala snížená po celou dobu sledování. V téže skupině byl při vyšetření v 6. a 9. měsíci studie zaznamenán i významný pokles dehydroepiandrosteronu. Při léčbě pomocí HAK také významně stoupla hladina SHBG (sexuální hormony vázajícího globulinu).
Závěr
Oba způsoby léčby byly dobře tolerovány a dostatečně účinné, ale kombinace cyproteron-acetátu s ethinylestradiolem se zdá být pro dlouhodobou léčbu žen s hirsutismem o něco účinnější než finasterid. Zároveň je podle autorů i nákladově efektivnější.
(pez)
Zdroj:
1. Sahin Y., Bayram F., Keleştimur F., Müderris I. Comparison of cyproterone acetate plus ethinyl estradiol and finasteride in the treatment of hirsutism. J Endocrinol Invest 1998 Jun; 21 (6): 348−352.
2. Hohl A., Ronsoni M. F., Oliveira M. D. se Arq Bras Endocrinol Metabol 2014 Mar; 58 (2): 97−107.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.