Syndrom polycystických ovarií – diagnostika a léčba
Syndrom polycystických ovarií (PCOS) patří mezi časté endokrinopatie u žen a může být příčinou neplodnosti. V říjnu roku 2013 vydala Endocrine Society guidelines pro diagnostiku a léčbu toho syndromu.
Definice PCOS vychází z Rotterdamských kritérií z roku 2003. Dle Endocrine Society jsou kritéria pro diagnózu naplněna, pokud se u pacientky objeví dva ze tří hlavních znaků:
- hyperandrogenisumus (klinické příznaky nadbytku androgenů) nebo hyperandrogenémie (laboratorní známky nadbytku androgenů),
- oligo- či anovulace,
- sonografický nález polycystických vaječníků.
Ženy trpící PCOS jsou často obézní. Mezi další příznaky patří poruchy menstruace, neplodnost, hirsutismus a akné. Často je syndrom provázen poruchami, jako jsou dyslipidémie, inzulinorezistence a hyperinzulinémie, porucha glukózové tolerance, diabetes mellitus 2. typu a metabolický syndrom.
Diferenciální diagnostika
Při podezření na PCOS je nutné u pacientky vyloučit jiné stavy, které by mohly tento syndrom připomínat, jako jsou např.:
- nádory nadledvin a vaječníků,
- dysfunkce štítné žlázy,
- kongenitální adrenální hyperplazie,
- hyperprolaktinémie,
- akromegalie,
- Cushingův syndrom.
Terapie PCOS
Jako první by v léčbě PCOS měla na řadu přijít režimová opatření, tedy dieta, pravidelný pohyb a regulace tělesné hmotnosti.
Farmakologická léčba je individuální a vždy se odvíjí od konkrétních obtíží dané pacientky. Akné, hirsutismus a nepravidelná menstruace se řeší pomocí kombinované hormonální antikoncepce, kdy přednost mají přípravky s progestinem s nízkou reziduální androgenní aktivitou nebo s antiandrogenními účinky (cyproteron-acetát). První volbou při léčbě neplodnosti bývá klomifen-citrát. Pro pacientky trpící diabetem mellitem 2. typu je vhodnou léčbou metformin.
V případě potřeby je možné léčbu hirsutismu ještě doplnit o spironolakton nebo lokálně aplikovaný eflornitin. Naopak od léčby metabolických komplikací pomocí thiazolidindionů se upouští.
Chirurgická léčba PCOS se soustředí především na obnovení ovulace.
(mak)
Zdroj: Lucidi R. S. Polycystic ovarian syndrome. Medscape, Drugs & Diseases, update 2015 Nov 15.
Dostupné na: http://emedicine.medscape.com/article/256806-overview
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.