Akné a hirsutismus: úloha hormonů a hormonální léčba
Androgeny ovlivňují mnoho funkcí lidské kůže, jako je růst a diferenciace mazových žláz, růst vlasů a chlupů, homeostáza kožní bariéry a hojení ran. Změny enzymů syntetizujících androgeny nebo změny kvantity receptorů mohou mít významný dopad při rozvoji hyperandrogenismu a s ním asociovaných kožních chorob, jako je akné, seborea, hirsutismus nebo androgenní alopecie.
Kůže osob trpících akné produkuje vyšší hladiny testosteronu a dihydrotestosteronu (DHT) než kůže zdravých osob. Androgeny stimulují proliferaci sebocytů, a to v různé míře podle dané lokality − nejvíce je postižena oblast obličeje. Kůže žen s hirsutismem vytváří také nadbytek DHT, ačkoli není zcela jasné, jestli ve folikulech samotných, nebo v přilehlých hypertrofických mazových žlázách.
Androgeny nejen stimulují produkci mazu a růst chlupů, ale mají významný vliv také na zánět a komedogenezi. U žen s akné byla prokázána silná asociace mezi sérovou hladinou androgenů a počtem zánětlivých lézí kůže. Na druhou stranu lze ovšem také říct, že stres a zánět naopak zvyšují hladinu androgenů v sebocytech.
Účinky na kůži však mají i estrogeny − jsou zapojeny do procesů podílejících se na stárnutí kůže, pigmentaci, růstu vlasů, produkci mazu a tvorbě kožních neoplazií. Naproti tomu progestiny v rozvoji kožních chorob žádnou významnou roli nehrají. Pouze tu, že svým antiandrogenním účinkem pomáhají při léčbě hirsutismu a akné.
Akné a hirsutismus jako ženské projevy nadbytku androgenů je nejlepší léčit odstraněním příčiny (to znamená např. odstranit produkující tumor nebo změnit farmakoterapii), eventuálně zásahem do sekrece androgenů. Kombinovaná perorální kontraceptiva jsou využívána u žen se syndromem polycystických ovarií nebo idiopatickým hirsutismem, protože potlačují ovariální produkci androgenů. Estrogen-progestinová léčba umožňuje redukovat frekvenci holení na polovinu a zastavuje progresi hirsutismu různé etiologie, i když ho neodstraňuje. Také spolehlivě redukuje akné. Na potlačení účinku androgenů se podílejí estrogeny i progestiny.
Antiandrogeny jako vysokodávkový cyproteron-acetát nebo spironolakton ukazují nejsilnější antiandrogenní účinek. Při jejich podávání lze pozorovat poměrně značnou interindividuální variabilitu účinku. Vždy musí být podávány spolu s kontracepcí, protože brání diferenciaci mužských pohlavních orgánů plodu. Cyproteron-acetát lze podávat i v nižší dávce v kombinaci s estrogenem. Tato kombinace je výhodná i proto, že se zde zároveň zajišťuje účinek kontraceptivní.
(pez)
Zdroj: Zouboulis C. C., Chen W. C., Thornton M. J. et al. Sexual hormones in human skin. Horm Metab Res 2007 Feb; 39 (2): 85−95.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.