Antiandrogeny v léčbě akné
Analýza publikovaných prací přináší přehled antiandrogenní léčby akné.
Jedním z hlavních patogenních faktorů vzniku akné je zvýšená produkce mazu v mazových žlázách. Antiandrogenní léčba cílí na folikulární keratinocyty metabolizující androgeny, čímž dochází ke snížení mazové sekrece o 12,5−65,0 %, a tudíž i k žádanému snížení výskytu akné.
Antiandrogeny
Antiandrogeny mohou být rozděleny dle svého mechanismu účinku na několik skupin. Patří sem blokátory androgenních receptorů, léky snižující hladinu androgenů v krvi, tj. inhibitory ovariální funkce (hormonální antikoncepce), inhibitory funkce hypofýzy (agonisté gonadotropin uvolňujících hormonů a agonisté dopaminu u hyperprolaktinémie) a inhibitory funkce nadledvin a dále inhibitory periferního metabolismu androgenů (inhibitory 5-alfa reduktázy).
Analýza a výsledná zjištění
Profesor Christos Zouboulis z Berlína provedl v roce 2003 analýzu všech původních prací i přehledových článků věnovaných antiandrogenní léčbě akné z databáze MedLine s využitím klíčových slov akné, seborea, syndrom polycystických ovarií, hyperandrogenismus a léčba.
Výsledky ukázaly největší účinnost proti akné u kombinace cyproteron-acetátu (2 mg) s ethinylestradiolem (EE, 35 μg), drospirenonu (3 mg) s EE (30 μg) či desogestrelu (25 μg) s EE (40 μg) po dobu 1 týdne s následným zvýšením dávky na 125 μg / 30 μg po dobu 2 týdnů. Na základě dosavadních poznatků nelze v této indikaci doporučit gestageny či estrogeny v monoterapii, spironolakton, flutamid, agonisty gonadotropiny uvolňujících hormonů a inhibitory periferního metabolismu androgenů. Nízké dávky prednisolonu jsou účinné pouze u kongenitální adrenální hyperplazie s pozdním začátkem a agonisté dopaminu pouze u hyperprolaktinémie. Vždy je třeba zohlednit kontraindikace.
Závěr
Antiandrogenní terapie by měla být indikována pouze u pacientek s dalšími příznaky periferního hyperandrogenismu či s hyperandrogenémií. Antiandrogeny lze také využít u žen s refrakterní akné s pozdním začátkem, které žádají antikoncepci. Tato léčba není vhodná v monoterapii nezánětlivé nebo mírné zánětlivé akné.
(boba)
Zdroj: Zouboulis C. C. Treatment of acne with antiandrogens − an evidence-based review. J Dtsch Dermatol Ges 2003 Jul; 1 (7): 535−546.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.