Výhody individualizovaného zvýšeného dávkování enoxaparinu v profylaxi VTE u traumatologických pacientů
Venózní tromboembolická nemoc (VTE) je častou komplikací u pacientů s traumaty. Součástí prevence VTE je rutinní tromboprofylaxe nízkomolekulárním heparinem (LMWH). Enoxaparin je LMWH podávaný v profylaxi VTE u pacientů s traumatem ve standardní dávce 30 mg 2× denně. Ne u všech nemocných ovšem standardní dávka enoxaparinu vede k dostatečné profylaxi dle hladiny anti-XA. Autoři níže citované práce proto hledali důkazy o zvýšeném dávkování enoxaparinu u obecné populace pacientů s traumatem v reálné praxi.
Úvod
Enoxaparin je nízkomolekulární heparin (LMWH) indikovaný v chirurgii v profylaxi VTE u dospělých pacientů, kteří mají střední či vysoké riziko VTE, a to v ortopedické a všeobecné chirurgii, včetně chirurgie nádorových onemocnění. Dávkování závisí na konkrétní indikaci, tělesné hmotnosti pacienta a jeho renálních a jaterních funkcích. Pro přesné hodnocení antitrombotického účinku LMWH se doporučuje sledování hladin anti-Xa pomocí stanovení výše inhibice FXa v citrátové plazmě v čase očekávaného maxima plazmatické koncentrace (za 4 hodiny po s.c. aplikaci).
Hodnocená data
Autoři vyhledali v databázi MEDLINE publikace z let 1946−2016 na základě klíčových pojmů souvisejících s danou problematikou: enoxaparin, profylaxe tromboembolie, žilní tromboembolismus, trauma, anti-Xa, dávkování podle hmotnosti. Použili pouze studie provedené u lidí a publikované v anglickém jazyce, vyloučili studie zahrnující jen obézní nemocné nebo pacienty bez traumatu.
Kritérii pro zahrnutí do přehledu prošlo celkem 7 studií (n = 958), jež zkoumaly použití zvýšených dávek enoxaparinu v profylaxi VTE u pacientů po traumatu. Hodnocená populace pacientů byla rozdělena dle strategie dávkovacího režimu: dávkování 30 mg 2× denně (n = 509), vyšší iniciální dávka (n = 216) a dávkování založené na monitorování hladiny anti-Xa (n = 233).
Výsledná zjištění
- Celkem bylo popsáno 42 tromboembolických příhod, přičemž většina (64,3 %) se jich odehrála ve skupině se standardním dávkovacím režimem.
- VTE byla hlášena u 5,3 % pacientů se standardním dávkováním enoxaparinu, u 3,2 % s vyšší iniciální dávkou a u 4 % s úpravou dávky dle hladiny anti-FXa.
- Počáteční subterapeutické hladiny anti-Xa se vyskytly u 33−92 % pacientů užívajících standardní dávky enoxaparinu, respektive u 9−39 % s vyšší počáteční dávkou.
- Průměrná dávka založená na tělesné hmotnosti potřebná k dosažení terapeutické hladiny se pohybovala mezi 0,43 a 0,54 g/kg 2× denně.
- Celková četnost krvácení byla nízká, byly hlášeny pouze 3 příhody (0,37 %).
Závěr
Profylaxe standardními dávkami enoxaparinu nemusí být pro obecnou populaci pacientů s traumatem optimální. Dávkování enoxaparinu na základě tělesné hmotnosti (0,5 mg/kg 2× denně) je vhodnou možností u poúrazových stavů u pacientů, u nichž se předpokládá nižší riziko krvácivých komplikací.
(lexi)
Zdroje:
1. Walker C., Sandmann E., Horyna T., Gales M. Increased enoxaparin dosing for venous thromboembolism prophylaxis in general trauma patients. Ann Pharmacother 2017; 51 (4): 323−331, doi: 10.1177/1060028016683970.
2. Kvasnička T., Kvasnička J., Seifert B. Antitrombotická prevence a léčba v primární péči. Novelizace 2024. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, 2024. Dostupné na: www.svl.cz/svl-docs/doporucene-postupy/15/dp_antitromboticka_lecba_2024.pdf
3. SPC Clexane. Dostupné na: https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/detail-reg/0230278
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.