#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Subkutánní podání v domácím prostředí – fokus na edukaci pacienta

21. 11. 2024

Subkutánní (s.c.) podání léčiv je u pacientů méně oblíbené a může být spojené s nízkou adherencí k léčbě v podobě vysazení terapie nebo přechodu na jiné lékové formy. Z tohoto hlediska je důležitá opakovaná edukace pacienta stran co nejméně bolestivého, bezpečného a úspěšného podání v domácím prostředí.

Úvod

Parenterální způsob aplikace umožňuje podání množství látek především bílkovinné povahy. V současné době lze podkožně aplikovat monoklonální protilátky, interferony, růstové faktory, hepariny, pentasacharidy, hormony a inzulinové preparáty. Subkutánní cesta podání se prosazuje také v paliativní medicíně ve formě kontinuální infuze léčiv (především analgetik či antiemetik) a rehydratačních roztoků (například fyziologického roztoku nebo roztoku glukózy). V praxi jsou touto cestou nejčastěji podávány inzuliny a nízkomolekulární hepariny. 

   

Farmakokinetika s.c. cesty podání

Rychlost absorpce je závislá na způsobu a místě aplikace a jeho prokrvení, k variabilitě absorpce přispívá také množství tukové tkáně. Různá biologická dostupnost závisí na místě aplikace a jeho fyziologických i fyzikálně-chemických vlastnostech. Síť kolagenních vláken proteinů a polysacharidů, jakými jsou kyselina hyaluronová či chondroitin sulfát, vyplňuje mezibuněčné prostory; pH extracelulární tekutiny se pohybuje v rozmezí 7,38–7,45. Rychlost absorpce je ovlivněna i teplotou podkožní tkáně, která se může v závislosti na místě podání a stavu pacienta lišit v řádu několika stupňů. Limitujícím faktorem pro objem aplikovaného léčiva je hydrostatický tlak vnitřních tkání – osmolarita by se měla pohybovat v rozmezí 200–400 mol/l. V podkožní tkáni se vytváří depo léčiva. 

Léčiva na bázi proteinů mají relativně krátký biologický poločas, kdy dochází k jejich rychlé metabolizaci a eliminaci. Konkrétní farmakokinetika léčiva závisí na molekulární hmotnosti, výrobních postupech a biologické aktivitě. Proto mnohdy nelze zaměňovat ani léčiva ze stejných skupin – například anti-Xa aktivita sledovaná u nízkomolekulárních heparinů (LMWH) se mezi jednotlivými zástupci liší, biologická dostupnost enoxaparinu je po subkutánní aplikaci na základě anti-Xa aktivity blízká 100 %.

   

Výhody subkutánního podání

Subkutánně se aplikují především léčivé a aktivní látky neumožňující perorální cestu podání, a to ve formě injekcí, infuzí nebo implantátů zaváděných do podkoží. V porovnání s intravenózním (i.v.) či intramuskulárním (i.m.) podáním se jedná o méně invazivní cestu, která nevyžaduje návštěvu zdravotnického zařízení, a po proškolení je aplikace schopen sám pacient nebo ošetřující osoba. 

Subkutánní injekcí lze aplikovat pouze malé objemy (0,5–2 ml) nedráždivých léčiv. U řady přípravků jsou dnes k dispozici předplněné injekční stříkačky, předplněná pera nebo plně automatizované elektronické aplikační systémy (injektory), pro s.c. infuze též pumpy. Po subkutánní aplikaci dochází k vytvoření depa účinné látky v podkožní tkáni. Účinek nastupuje zpravidla za 10–20 minut. 

Vhodná místa pro s.c. podání léčiv zahrnují zevní stranu paže v oblasti musculus biceps brachii, břicho v oblasti musculus rectus abdominis, dorzogluteální část v oblasti musculus gluteus medius nebo zevní stranu stehen v oblasti musculus quadriceps femoris. Nejrychleji se přípravek vstřebává z podkoží břicha, kde je absorpce navíc nejméně variabilní. Rychlost vstřebávání závisí také na hloubce vpichu a tukové vrstvě. 

   

Nízkomolekulární hepariny v s.c. formě

Subkutánní podávání antitrombotik, například nízkomolekulárních heparinů (LMWH), je indikované u značného počtu pacientů z různých důvodů − od peri-/postoperační profylaxe venózní tromboembolické nemoci (VTE) přes interní pacienty s akutním onemocněním, sníženou pohyblivostí a zvýšeným rizikem vzniku VTE nebo při terapii akutního koronárního syndromu až po dlouhodobou léčbu hluboké žilní trombózy (HŽT) a plicní embolie. 

Možnost podání léčiva po propuštění z nemocnice v komfortu domácího prostředí bez nutnosti dojíždění za lékařem šetří pacientův čas a přispívá k lepší kvalitě života. Mnozí se přesto zdráhají a není u nich zaručena adherence k léčbě. 

Pouze důkladná a opakovaná edukace pacienta, který se zbaví obav a získá sebedůvěru ve vlastní schopnost léčivo podat, může ovlivnit jeho rozhodnutí a chování. 

     

Opakovaná edukace pacientů ohledně s.c. aplikace

Pacientovi léčenému nízkomolekulární heparinem v s.c. formě je třeba opakovaně připomínat zásady správné aplikace.

Před aplikací: 

  • Nachystejte si injekční stříkačku, vatový tampon namočený v alkoholu nebo mýdlo a vodu.
  • Mějte poblíž nádobu na ostré předměty.
  • Ujistěte se, že přípravek není exspirovaný.
  • Zkontrolujte nepoškozenost injekční stříkačky.
  • Zkontrolujte, že je lék ve stříkačce čirý (pokud je zakalený či zabarvený, nepoužívejte jej).
  • Připomeňte si dávku, kterou si máte aplikovat.

Při aplikaci:

  • Zvolte místo vpichu − na pravé či levé straně břicha, alespoň 5 cm od pupku; vyhněte se jizvám a modřinám a místa vpichu pravidelně střídejte. Není vhodné aplikovat přípravek na poškozenou, poraněnou, infikovanou či jinak změněnou kůži ani do tvrdnoucích tkání.
  • Umyjte si ruce.
  • Očistěte plánované místo vpichu připravenými pomůckami.
  • Posaďte se nebo položte do pohodlné a uvolněné pozice.
  • Ujistěte se, že na místo vpichu vidíte.
  • Jemně stiskněte očištěnou plochu břicha mezi palec a ukazovák a vytvořte kožní řasu.
  • Kožní řasu držte po celou dobu aplikace injekce.
  • Ze stříkačky nevytlačujte bublinu.
  • Zaveďte injekční stříkačku s celou délkou jehly pod úhlem 90°.
  • Aplikujte přípravek zatlačením palcem na píst.
  • Před vytažením napočítejte do 5 vteřin.
  • Vytáhněte jehlu tahem směrem ven.
  • Nyní můžete pustit kožní řasu.

Po aplikaci:

  • Přiložte čtvereček buničiny.
  • Místo nemasírujte, vyhnete se tím vzniku modřin.
  • Injekční stříkačku vložte do nádoby na ostré předměty, víko pevně uzavřete a uchovejte na bezpečném místě mimo dosah dětí.
  • Místo vpichu přelepte polštářkovou náplastí.

   

Závěr

Subkutánní podání představuje významnou cestu aplikace řady léčiv a má své nezastupitelné místo. Opakovaná edukace o s.c. aplikaci předepsaného LWMH může prostřednictvím dosažení správné techniky zajistit aseptické podání, aplikaci celé dávky a předejít tvorbě hematomů. Cílem je dostatečná adherence k antitrombotické léčbě a snížení rizika tromboembolické nemoci i s ní souvisejících zdravotních nákladů.

   

(lexi)

Zdroje:
1. Mašková E., Kubová K., Subkutánní aplikace léčiv – přehled a výhody podání. Remedia 2014; 24 (6): 503−509.
2. SPC Clexane. Dostupné na: https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/detail-reg/0230278



Štítky
Angiologie Gynekologie a porodnictví Hematologie a transfuzní lékařství Chirurgie všeobecná Interní lékařství Onkologie Ortopedie Traumatologie Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#