Quo vadis, erdostein? Aneb současný a budoucí potenciál erdosteinu v praxi
Erdostein má v terapii akutních onemocnění dýchacích cest u dětí pevně ukotvené místo. Jeho mukolytické a antibakteriální vlastnosti jsou velmi dobře zdokumentované. V poslední době se proto výzkumy zaměřují především na protizánětlivé a antioxidační účinky této molekuly. Pozornost je věnována také antivirotickému potenciálu. Jak si v tomto ohledu stojí?
Význam thiolových skupin
Erdostein je derivát homocysteinu. Obsahuje uzavřené thiolové skupiny, jejichž cyklická struktura se po jaterní metabolizaci v rámci first-pass efektu otevře a vzniknou 3 aktivní metabolity, které mají následující cenné vlastnosti uplatňující se v terapii respiračních onemocnění:
- Pozitivně ovlivňují mukociliární clearance, a to s větším efektem než N-acetylcystein, ambroxol nebo sebrerol.
- In vitro vykazují antioxidační účinek na neutrofily a eozinofily.
- In vivo regulují reaktivní formy kyslíku produkované neutrofily.
- Inhibují uvolňování elastázy z neutrofilů, a tím příznivě působí na zánětlivý proces.
- Disponují antibakteriálním účinkem ovlivňujícím bakteriální adhezi na lidské slizniční epitelové buňky. Významné snížení bylo pozorováno např. u bakterií Staphylococcus aureus a Escherichia coli.
- In vivo inhibují aktivaci tumor nekrotizujícího faktoru α a interleukinu 1β.
Účinky erdosteinu u virových onemocnění včetně COVID-19
Přestože nejsou k dispozici přímé údaje o schopnosti erdosteinu předcházet virovým infekcím, bylo zjištěno, že léky na bázi thiolu mají potenciál účinkovat proti chřipce.
Ve studii, která sledovala antibiotickou léčbu dětských pacientů s recidivujícími respiračními infekcemi v letech 2013–2016, se na souboru více než 300 dětí s anamnézou rekurentní akutní infekce horních cest dýchacích ukázalo, že včasné podání erdosteinu při počátečních známkách tohoto onemocnění s předpokladem virového původu vedlo k redukci nutnosti podávání antibiotické terapie a k poklesu respiračních infekcí.
Uplatnění zmíněného přípravku v terapii virových onemocnění lze podložit i daty z observační studie z roku 2020, která hodnotila jeho účinky u pacientů s onemocněním COVID-19 spojeným s pneumonií a závažným respiračním selháním. U pacientů, jimž byl jako součást terapie po dimisi podáván erdostein, kratší dobu přetrvávaly příznaky jako únava a dušnost.
Výhody v pediatrické populaci
Na vhodnost podávání erdosteinu u dětí ukazuje řada aspektů, mimo jiné následující:
- Lze jej využívat v léčbě akutních i chronických forem onemocnění dýchacích cest.
- Jeho snášenlivost v dětské populaci je hodnocena jako vynikající.
- Ampicilin ve spojení s erdosteinem vykazuje v terapii akutních onemocnění dolních cest dýchacích v pediatrické populaci signifikantně lepší účinky než ampicilin s placebem.
- Synergický potenciál erdostein vykazuje i v případě amoxicilinu, klarithromycinu a ciprofloxacinu.
- Studie prokazují zlepšení symptomů respiračních onemocnění u dětí již po krátkodobém užívání zmíněného léku.
- Erdostein lze podávat již od tělesné hmotnosti 15 kg.
Shrnutí pro praxi
Indikace erdosteinu se od doby jeho objevu rozšířily do následující skupiny:
- rinitida
- sinusitida
- laryngofaryngitida
- hypersekreční asthma bronchiale
- chronická obstrukční bronchitida včetně jejích akutních infekčních exacerbací
- chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc (CHOPN)
- bronchiektázie
- prevence rekurentních infekčních epizod a komplikací po chirurgickém zákroku
V pediatrické populaci je v současné době erdostein využíván zejména k léčbě akutních a chronických nemocí dolních cest dýchacích, u nichž je předpoklad tvorby viskózního hlenu a zvýšené expektorace. Při rozhodování o léčbě je třeba vzít v úvahu, že v porovnání s některými jinými běžně užívanými mukolytiky vykazuje v mnoha ohledech lepší efekt. Pro rodiče a pacienty přitom může být kromě jiného atraktivní i informace, že se jedná v podstatě o jednoduchou molekulu, která vychází z organických látek, a to kyseliny octové a cysteinu.
(tich)
Zdroje:
1. Lapka M. Aktuální terapeutické možnosti erdosteinu. Pediatrie pro praxi 2021; 22 (1): 12–15.
2. SPC Erdomed. Dostupné na: www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC164354.pdf&type=spc&as=erdomed-spc
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.