Klinický přínos podávání erdosteinu v kombinaci s amoxicilinem u dětí s akutním respiračním onemocněním
Erdostein je mukolytikum široce používané v léčbě akutních i chronických zánětů dýchacích cest. Studie provedená u dětských pacientů potvrdila jeho synergický účinek s amoxicilinem.
Úvod
Erdostein působí prostřednictvím svých aktivních metabolitů. Farmakologické a klinické účinky erdosteinu jsou zprostředkované především nejúčinnějším a nejvíce zastoupeným metabolitem 1 (Met 1), který prostřednictvím obsažené volné thiolové skupiny příznivě ovlivňuje reologické vlastnosti hlenu a zvyšuje mukociliární clearance. Kromě toho významně snižuje adhezi bakterií k mukózním epitelovým buňkám a má antioxidační účinky.
Řadou studií byl prokázán synergický účinek erdosteinu s různými antibiotiky, například ze skupiny penicilinů, chinolonů či makrolidů.
Cíl studie
Cílem mezinárodní studie provedené u pediatrických pacientů bylo potvrdit předchozí výsledky a ověřit účinky erdosteinu podávaného v kombinaci s amoxicilinem. Důvodem pro výběr amoxicilinu bylo jeho časté používání u akutních respiračních onemocnění a také fakt, že byla prokázána schopnost erdosteinu zvyšovat koncentrace antibiotika ve sputu.
Metodika
V multicentrické randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii byla porovnávána kombinace erdosteinu s amoxicilinem proti amoxicilinu s placebem u pacientů ve věku 2–12 let s akutním zánětem dolních dýchacích cest, u kterých byla indikovaná antibiotická léčba. Do studie bylo zařazeno celkem 158 pacientů – 78 do erdosteinové a 80 do placebové skupiny.
Léčba trvala 7 ± 2 dny a sledovanými parametry účinnosti byly: kašel, tachypnoe, poslechový nález (pískoty a chropy) a tělesná teplota. Všechny parametry byly u pacientů zjišťovány jednak při zařazení do studie a dále 3. den a při ukončení léčby. Bezpečnost byla posuzována monitorováním výskytu vedlejších příhod a pomocí standardních laboratorních parametrů.
Výsledky
Analýza intention-to-treat ukázala, že 3. den se intenzita kašle ve skupině s erdosteinem v porovnání se skupinou užívající placebo statisticky významně snížila (o 47 vs. 33 % oproti stavu při vstupu do studie; p < 0,0001). Toto významné snížení přetrvávalo i při poslední návštěvě.
Také závažnost poslechového nálezu chropů byla 3. den statisticky významněji snížená v erdosteinové oproti placebové skupině (p < 0,05). V poklesu incidence tachypnoe a pískotů nebyl 3. den mezi oběma skupinami zjištěn statisticky významný rozdíl.
Nebyly pozorovány žádné nežádoucí příhody ani nepříznivé změny v laboratorních parametrech.
Závěr
U dětí s akutním zánětem dolních cest dýchacích patří kašel mezi základní symptomy onemocnění a může mít negativní vliv na kvalitu života pacientů i jejich rodičů. Podávání kombinace amoxicilinu s erdosteinem je u dětských pacientů bezpečné a z klinického hlediska výhodnější než podávání samotného amoxicilinu, především co se týká rychlosti ústupu symptomů a účinku na kašel.
(blu)
Zdroje:
1. Balli F., Bergamini B., Calistru P. et al. Clinical effects of erdosteine in the treatment of acute respiratory tract diseases in children. Int J Clin Pharmacol Ther 2007; 45 (1): 16–22.
2. SPC Erdomed. Dostupné na: www.sukl.cz
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.