#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Erdostein – stále aktuální a všestranná molekula

9. 12. 2024

Erdostein je v klinické praxi již dobře známá a zavedená molekula, klasifikovaná jako mukolytické agens, nicméně může také působit antioxidačně, interferovat s prozánětlivými signálními drahami, modulovat lidský bronchiální tonus a mít protiinfekční vlastnosti. Přestože je tedy na trhu již několik desetiletí, možnosti jeho využití jsou stále aktuální a velmi široké – a to jako mukolytikum, expektorans a bronchoprotektivum indikované k léčbě akutních i chronických onemocnění horních a dolních cest dýchacích různé etiologie i k adjuvantní léčbě s antibiotiky v případě exacerbací.

Proléčivo erdostein a jeho aktivní metabolit 

Samotný erdostein je proléčivo podléhající metabolizaci na metabolit M1 (Met-1), který je nositelem mukolytických vlastností. Experimentální studie prokázaly pneumoprotektivní úlohu erdosteinu vůči oxidačnímu stresu a Met-1 zároveň reguluje produkci reaktivních forem kyslíku (ROS). 

   

Farmakologické účinky thiolových derivátů 

Molekuly na bázi thiolu, zejména zmíněný erdostein, N-acetyl-L-cystein (NAC) a S-karboxymethylcystein (S-CMC) vykazují četné farmakologické účinky významné v léčbě řady respiračních onemocnění včetně chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) a astmatu. Redukcí disulfidových vazeb v proteinech přítomných v hlenu snižují viskozitu a elasticitu bronchiálních sekretů (mukolytický účinek) a působí antioxidačně přímo prostřednictvím volných -SH skupin a nepřímo díky doplňování hladin intracelulárního glutathionu (GSH). Látky na bázi thiolu interferují se zánětlivými dráhami a mohou modulovat tonus hladkého svalstva dýchacích cest v bronších. Existují také důkazy o tom, že snižují adhezi bakterií k povrchu buněk dýchacího epitelu a inhibují tvorbu biofilmu, čímž zlepšují účinnost antibiotické terapie.

Dle studií je evidentní, že produkce ROS iniciuje aktivaci různých signálních drah, čímž v konečném důsledku indukuje expresi prozánětlivých proteinů, a tak není překvapivé, že erdostein vykazuje protizánětlivé účinky. 

   

Obr. 1  Hlavní signální dráhy řízené produkcí ROS

   

Studie, kterou publikovali Braga et al., demonstrovala, že Met-1 signifikantně snižuje adhezivitu bakterií Staphylococcus aureus a Escherichia coli k lidským mukózním epitelovým buňkám prostřednictvím inhibice na fimbriální úrovni. 

   

Obr. 2  Srovnávací analýza účinku molekul na adhezivitu E. coli (vyjádřeno jako procenta konečných středních hodnot oproti kontrolám) 

   

Přídavek Met-1 k léčbě klarithromycinem zesílil inhibici přilnavosti S. aureus k buňkám lidské sliznice oproti samotnému antibiotiku, zatímco kombinace Met-1 a ciprofloxacinu zesílila inhibici S. aureus a E. coli oproti samotnému antibiotiku. 

Je pravděpodobné, že mukolytická aktivita erdosteinu umožňuje lepší penetraci antibiotik do místa infekce, a tak pozitivně ovlivňuje jejich antimikrobiální účinky. 

   

Obr. 3  Účinky sub-MIC dávek samotného klarithromycinu (plná čára) v kombinaci s Met-1 (přerušovaná čára) v dávce a) 5 µg/ml a b) 10 µg/ml na adhezivitu S. aureus

    
     

Studie RESTORE 

Příznivé výsledky přinesla rovněž studie RESTORE, která zkoumala účinky molekul na bázi thiolu u 467 pacientů s CHOPN s častými exacerbacemi. Erdostein nejen významně snižoval riziko akutních exacerbací CHOPN, ale také zkracoval jejich průběh a snižoval riziko hospitalizace v důsledku CHOPN. Zajímavým faktem je, že preventivní účinek erdosteinu na zmíněné akutní exacerbace nebyl ovlivněn užíváním inhalačních kortikosteroidů (IKS) ani počtem eozinofilů v krvi. 

post hoc analýze demonstroval erdostein oproti placebovému rameni 47,0% redukci průměrného počtu exacerbací u pacientů se středně těžkou CHOPN. Při indikaci erdosteinu byla pozorována 58,3% redukce průměrného počtu mírných exacerbací a 26,0% redukce průměrné doby trvání exacerbace. Navíc při léčbě erdosteinem došlo k navýšení průměrného počtu dní bez exacerbace, a to o 51 za 1 rok. 

   

Závěr

Současný přístup strategie Globální iniciativy pro chronickou obstrukční nemoc (GOLD 2024) indikuje erdostein v případě (mírných) exacerbací u pacientů s CHOPN nezávisle na konkomitantní léčbě IKS. Reflektuje tak výsledky studie RESTORE, jež potvrdila preventivní účinek erdosteinu na redukci rizika vzniku akutních exacerbací bez ohledu na podávání IKS a podpořila přístup, který by uplatnil nasazení erdosteinu při postupném snižování dávek (step-down přístup) při vysazení IKS. GOLD doporučuje u vybraných pacientů přidání antioxidantů (erdostein, N-acetyl-L-cystein, S-karboxymethylcystein) ke standardní léčbě CHOPN z důvodu snížení výskytu exacerbací. Pouze erdostein ale snižuje riziko exacerbací nezávisle na současném podávání inhalačních kortikosteroidů.

   

(lexi)

Zdroje: 
1. Cazzola M., Page C., Rogliani P. et al. Multifaceted beneficial effects of erdosteine: more than a mucolytic agent. Drugs 2020; 80 (17): 1799–1809, doi: 10.1007/s40265-020-01412-x.
2. Braga P. C., Dal Sasso M., Sala M. T., Gianelle V. Effects of erdosteine and its metabolites on bacterial adhesiveness. Arzneimittelforschung 1999; 49 (4): 344–350, doi: 10.1055/s-0031-1300425.
3. dal Negro R. W., Wedzicha J. A., Iversen M. et al. Effect of erdosteine on the rate and duration of COPD exacerbations: the RESTORE study. Eur Respir J 2017; 50 (4): 1700711, doi: 10.1183/13993003.00711-2017. 
4. Global initiative for chronic obstructive lung disease. 2024 Report. Global strategy for the diagnosis, management, and prevention of chronic obstructive pulmonary disease. GOLD, 2024. Dostupné na: https://goldcopd.org/wp-content/uploads/2024/02/GOLD-2024_v1.2-11Jan24_WMV.pdf
5. SPC Erdomed. Dostupné na: https://prehledy.sukl.cz/prehledy/v1/dokumenty/16310



Štítky
Pediatrie Pneumologie a ftizeologie Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Partneři sekce
Logo Angelini_červen 2024

Nejnovější kurzy
Jak diagnostikovat a efektivně léčit CHOPN v roce 2024
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

COVID-19 up to date
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., MUDr. Mikuláš Skála, prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D., prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Cesta pacienta s CHOPN
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

Kašel: klinický přístup
Autoři: prof. MUDr. Vladimír Vondra, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#