#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Erdostein – látka s komplexním účinkem na dýchací cesty

4. 1. 2018

Erdostein je léčivo, které se v současné době úspěšně využívá v terapii chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Významná je nejen jeho reologická aktivita cílená na strukturu bronchiálního hlenu, ale také schopnost ovlivňovat adhezi bakterií k epitelu dýchacích cest.

Charakteristika erdosteinu

Erdostein je syntetickým derivátem aminokyseliny methioninu. Podává se perorálně ve formě proléčiva a jeho aktivní metabolity vznikají teprve po průchodu alkalickým prostředím tenkého střeva a přeměnách v játrech. Nejvýznamnější klinické efekty vykazuje metabolit označovaný jako Met I, který ve své struktuře obsahuje volnou -SH (sulfhydrylovou) skupinu.

Mechanismy působení

V četných studiích byly prokázány účinky mukolytické, antioxidační, protizánětlivé i nepřímo antibakteriální. Během zánětlivých onemocnění dýchacího traktu, CHOPN nevyjímaje, dochází k nárůstu tvorby reaktivních kyslíkových radikálů (ROS). Zvýšená expozice ROS se považuje za jeden z patogenetických mechanismů vzniku CHOPN.

Protizánětlivé a antioxidační účinky erdosteinu jsou vysvětlovány právě inhibicí produkce prozánětlivých mediátorů a schopností inaktivovat ROS a současně i blokovat jejich tvorbu. Oxidační stres má negativní vliv na funkci a citlivost β-adrenergních receptorů a přispívá k obstrukci dýchacích cest. Antioxidační efekt se klinicky manifestuje v lepší bronchodilatační odpovědi na podání salbutamolu, zvláště u pacientů s CHOPN, kteří jsou rezistentní vůči bronchodilatanciím typu β2-sympatomimetik. Průkaz skutečného zvýšení senzitivity adrenergních receptorů by však měly potvrdit další studie.

Volné sulfhydrylové skupiny Met I jsou schopny štěpit disulfidické vazby mezi vlákny glykoproteinů v sekretu, snižovat viskozitu sputa a usnadňovat expektoraci. Mukolytický efekt významně zvyšuje účinnost fyziologické mukociliární clearance a průnik antibiotik do bronchiálního sekretu.

Nepřímý antibiotický efekt spočívá ve vazbě aktivní molekuly erdosteinu na bakteriální pilus (fimbrii) a v zabránění adhezi patogenů. I při podání subinhibiční koncentrace makrolidového antibiotika klaritromycinu bylo prokázáno potlačení exprese adhezinů. Schopnost bakterie Staphylococcus aureus kolonizovat epitelové buňky byla při současném podání klaritromycinu s erdosteinem signifikantně nižší než při podání samotného antibiotika.

Závěr

Ačkoliv je erdostein v povědomí odborné veřejnosti vnímán většinou jako mukolytikum, nemělo by se zapomínat i na jeho účinky protizánětlivé, antioxidační, antiadhezivní a antibakteriální. Právě jejich komplexní působení významně zlepšuje celkový efekt léčby a kvalitu života pacientů.

(zemt)

Zdroje:
1. Dal Negro R. W. Erdosteine: antitussive and anti-inflammatory effects. Lung 2008; 186 (Suppl. 1): S70–S73, doi: 10.1007/s00408-007-9065-3.
2. Braga P. C., Dal Sasso M., Sala M. T., Gianelle V. Effects of erdosteine and its metabolites on bacterial adhesiveness. Arzneimittelforschung 1999; 49 (4): 344–350.



Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Jak diagnostikovat a efektivně léčit CHOPN v roce 2024
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

COVID-19 up to date
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., MUDr. Mikuláš Skála, prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D., prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Cesta pacienta s CHOPN
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

Kašel: klinický přístup
Autoři: prof. MUDr. Vladimír Vondra, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#