Různé formy suplementace vápníku − příznivý účinek, nebo narušení homeostázy?
Přípravků určených k suplementaci vápníku je na našem trhu nepřeberné množství. Nabízejí ale všechny totéž?
Skelet je neobyčejně metabolicky aktivní tkáň, která prochází neustálou remodelací. Během stárnutí a menopauzy se rovnováha mezi resorpcí a novotvorbou kostní hmoty posouvá směrem k resorpci, dochází ke snížení denzity kostní hmoty (BMD) a narušení kostní mikroarchitektury. Tyto změny však můžeme do značné míry ovlivnit životním stylem.
Deficit vitaminu D u většiny postmenopauzálních žen
Vápník je klíčovou složkou kostní hmoty, a jeho deficience je proto silně asociovaná s osteoporózou. Denní doporučenou dávku vápníku (800–1 000 mg/den) velká část populace nepřijímá kvůli nesprávné výživě, malabsorpci nebo potravinovým intolerancím. Vitamin D3, jehož aktivní forma 1,25(OH)2D3 je kofaktorem potřebným pro absorpci vápníku v gastrointestinálním traktu, je také významně propojen s kostní denzitou. Snížené hladiny sérového vitaminu D jsou běžné – opět kvůli špatné výživě, ale i nedostatku slunečního svitu nebo genetickým mutacím. Výzkum ukázal, že většina postmenopauzálních žen v různých částech světa trpí nedostatkem vitaminu D.
Účinné a neúčinné formy suplementace
Klasická kalciová suplementace se v prevenci i zastavení progrese osteoporózy ukázala jako neúčinná. Požití bolusu citrátu vápenatého má za následek jeho rychlé vstřebání a náhlý vzestup sérové koncentrace vápníku, který je razantním zásahem do homeostázy. Vede ke zvýšení rizika urolitiázy a kardiovaskulárních chorob, ale podle dostupných údajů nemá pozitivní vliv na kostní hmotu. Proto se již tento typ suplementace nedoporučuje dospělým ani dětem.
Zvýšení příjmu vápníku ve stravě a jeho doplňování způsobem, který přirozené cestě odpovídá, zůstává spolu se suplementací vitaminem D klíčovou strategií pro redukci osteoporózy. Absorpce vápníku přijímaného ve stravě má odlišný průběh než v případě vápníku v suplementech, kde se obvykle nachází v podobě různých solí v ionizované formě. Při příjmu vápníku potravou je vrcholu sérových hladin vápníku dosahováno později a jsou o něco nižší a také pokles křivky sérových koncentrací vápníku není tak strmý jako při příjmu bolusové dávky. Tím pádem i silně fortifikované potraviny zůstávají bezpečným a efektivním způsobem, jak doplnit jeho hladinu a zároveň předcházet nežádoucím výkyvům homeostázy.
(pez)
Zdroj: Kruger M. C., Wolber F. M. Osteoporosis: modern paradigms for last century’s bones. Nutrients 2016 Jun; 8 (6): pii: E376, doi: 10.3390/nu8060376.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.