#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Osteoporóza u mužů seniorů: patofyziologické mechanismy a možnosti její léčby i prevence

24. 4. 2017

Osteoporóza je obvykle považována za nemoc ženské části populace, nověji se však ukazuje, že tento problém se týká i starších mužů, u nichž zatím není dostatečně diagnostikován ani léčen. Za nejdůležitější patofyziologické faktory osteoporózy u mužů jsou považovány dysbalance mezi aktivitou osteoblastů (OB) a osteoklastů (OK), hormonální změny doprovázející stárnutí a deficit vitaminu D.

Funkce OB a tím i schopnost novotvorby kostní hmoty postupně klesá. Zároveň klesá schopnost diferenciace mezenchymových buněk směrem k OB. Navíc OB po získání sekrečního fenotypu typického pro stárnoucí buňky modifikují své prostředí produkcí zánětlivých cytokinů, růstových faktorů a proteáz, jež přispívají ke zvýšení aktivity OK.

Hormonální změny

Z hormonálních změn je nejdůležitější pokles pohlavních hormonů a relativní zvýšení kortizolu, které negativně ovlivňují remodelaci kostí. Pokles testosteronu však probíhá postupně a relativně pomalu, navíc není běžný ani u všech mužů. Poslední studie ukázaly, že příčinou osteoporózy u mužů je spíš snížená dostupnost estradiolu než pokles testosteronu. Také u mužů probíhá periferní aromatizace androgenů na estrogeny. Aromatázu obsahují mj. i OB. Receptory pro estrogen jsou přítomné u OB i OK, a tak přímo ovlivňují funkci těchto buněk. Kortizol zvyšuje remodelaci kostí snížením aktivity OB, přičemž biologická aktivita kortizolu je regulována na úrovni cílových buněk. Kostní tkáň je schopná konvertovat neaktivní kortizon na aktivní kortizol díky přítomnosti 11β-hydroxysteroiddehydrogenázy, jejíž exprese se s věkem zvyšuje. Proto jsou starší lidé mnohem citlivější k endogenním i exogenním glukokortikoidům.

Možnosti prevence a léčby

Ačkoliv neexistuje jasný konsenzus definující hladiny hypovitaminózy D, její prevalence u dospělé a starší populace je vysoká a souvisí mj. s jeho nedostatečnou tvorbou v kůži. Vitamin D hraje významnou roli v regulaci metabolismu vápníku a jeho deficience vede ke kostní demineralizaci a zvýšenému riziku fraktur. U starších mužů s osteoporózou je společně s farmakologickou léčbou (bisfosfonáty, denosumab, alendronát, risedronát, zoledronát, teriparatid, stroncium ranelát) doporučována suplementace vápníkem a vitaminem D a vhodná fyzická aktivita, omezení kouření a příjmu alkoholu.

(ada)

Zdroj: D’Amelio P., Isaia G. C. Male osteoporosis in the elderly. Int J Endocrinol 2015: 907689, doi: 10.1155/2015/907689.



Štítky
Ortopedie Praktické lékařství pro dospělé Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#