Adekvátní kompenzace hypertonika dle aktuálních guidelines ESC – kazuistika
65letý muž, hypertonik, přichází k praktickému lékaři na kontrolní vyšetření. Udává, že v poslední době se zadýchává při mírné zátěži (chůze do schodů). Před 2 měsíci prodělal akutní sinusitidu, pro kterou mu byla specialistou předepsána antibiotika (penicilin V). Bolívají ho kyčle, zjara trpívá rýmou (alergie?). Pro hypertenzi se léčí přibližně 8 let.
Rodinná anamnéza
Otec zemřel ve věku 73 let na srdeční infarkt, matka ve věku 69 let na následky nádorového onemocnění plic. Zároveň se dlouhodobě léčila pro vysoký krevní tlak. Bratr (68 let) se rovněž léčí pro „vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol“, mladší sestra (52 let) je zdráva.
Osobní anamnéza
Nemocný byl dlouholetým kuřákem dýmky (od 20 let), před 6 lety přestal kouřit. Před nedávnem odešel do starobního důchodu a věnuje se sportu (1–2× za týden hraje golf). Udává, že alkohol konzumuje „hodně“. Nevěnuje pozornost složení stravy z hlediska tuků nebo cukrů („jím co chci“). Jídlo si obvykle přisoluje. Za poslední rok přibral 6 kg na váze.
Popírá, že by nedodržoval doporučené užívání léků. Nikdy nepociťoval bolest na hrudi, nepozoroval příměs krve ve sputu. Mírně se zadýchává při chůzi do schodů. Nezaznamenal krev ve stolici. Udává zvýšené nutkání na močení v noci během posledních 6 měsíců, jinak bez dysurických obtíží. Občasnou bolest v levém kolenním kloubu sám léčí kyselinou acetylsalicylovou (Aspirin).
Užívané léky
Kombinace amilorid + chlortalidon (Amicloton) 1 tbl. obden. Při bolestech užívá ibuprofen (Brufen), na ucpaný nos si dává kapky (název přípravku si nepamatuje).
Objektivní fyzikální nález
TK 150/98 mmHg (vsedě), 155/110 mmHg (vestoje); srdeční akce 56/min, pravidelná.
Tělesná hmotnost 89 kg, výška 180 cm, BMI = 27,5 kg/m2.
Pomocná a laboratorní vyšetření
Celkový cholesterol 7,5 mmol/l, HDL-c 0,75 mmol/l, LDL-c 4,69 mmol/l, triacylglyceroly 4,52 mmol/l, HbA1c 7,0 mg/dl, kyselina močová 600 µmol/l.
U nemocného byla zvolena fixní kombinace sartanu a BKK z důvodu přítomné hyperurikémie, jež by mohla být dále zhoršena thiazidovým/thiazidům podobným diuretikem. Zvoleným přípravkem byla fixní kombinace telmisartanu (40 mg) a amlodipinu (5 mg) Tezefort s dávkováním 1 tbl. denně. Současně byla nemocnému nasazena antihyperurikemická léčba allopurinolem a antidiabetická léčba metforminem.
Kontrola za 1 měsíc
Pacient hlásí, že dodržuje doporučený dietní i pohybový režim.
TK 140/95 mmHg (vsedě), 145/100 mmHg (vestoje).
Tělesná hmotnost 85 kg, výška 180 cm, BMI = 27,0 kg/m2.
Celkový cholesterol 6,48 mmol/l, HDL-c 0,91 mmol/l, LDL-c 3,49 mmol/l, TAG 4,29 mmol/l, HbA1c 6,5 mg/dl, kyselina močová 450 µmol/l.
Bylo přistoupeno ke zvýšení dávky telmisartanu na 80 mg s ponecháním stejné dávky amlodipinu. Při kontrole za další měsíc hodnota TK 130/80 mmHg (vsedě), 135/85 mmHg (vestoje).
MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.
Ústav farmakologie 3. LF UK v Praze
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.