#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Sartany v léčbě hypertenze

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno:
Datum publikace: 30. 10. 2016
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Angiotenzin II je klíčovou biologicky aktivní komponentou renin-angiotenzinového systému (RAAS) a prostřednictvím vazby na své receptory odpovídá za většinu periferních i centrálních účinků tohoto systému. Jde o významný regulátor krevního tlaku, sekrece aldosteronu, rovnováhy tekutin apod., přičemž je aktuálně označován za významný etiologický faktor pro rozvoj hypertenze a na ni navázaných dalších onemocnění kardiovaskulárního systému. Snahu o specifické ovlivnění jeho účinků na úrovni cílových receptorů je tak možné označit za racionální terapeutický přístup. Léčivé látky, které dnes za tímto účelem využíváme, označujeme jako sartany (syn. ARB).
Zavedení sartanů do klinické praxe v léčbě kardiovaskulárních onemocnění se datuje do poloviny 90. let, kdy prototyp této skupiny, losartan, byl v roce 1995 schválen americkým Úřadem pro potraviny a léčiva (FDA). Od té doby jsou sartany bohatě využívány v monoterapii nebo v kombinaci s jinými látkami (nejčastěji s hydrochlorothiazidem nebo některým z dihydropyridinových blokátorů kalciových kanálů) v léčbě esenciální arteriální hypertenze a u městnavého srdečního selhání.


Autor kurzu: 
MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. Medailonek autora kurzu
1992–1996 Střední zdravotnická škola Havlíčkův Brod, 1996–2002 Masarykova univerzita v Brně, lékařská fakulta, 2002–dosud Ústavy farmakologie 2. a 3. LF UK, Praha (odborný asistent). Ve výzkumné práci se věnuje hlavně oblasti preemptivní analgézie a možnostem využití kombinací analgeticky působících látek s různým mechanismem účinku v různých typech bolesti. Titul Ph.D. získal na základě své dizertační práce„Možnosti preemptivní analgezie a zvýšení účinnosti analgetik neurofarmaky“ v r. 2010 na Ústavu farmakologie 3. LF UK. Rovněž působí jako konzultant v oblasti farmakoterapie či při schvalování a preklinickém a klinickém hodnocení léčiv. Autor/spoluautor několika monografií a více než 200 odborných článků u nás i v zahraničí. Podílí se na úspěšném řešení řady výzkumných projektů. Člen odborné redakce časopisů Farmakoterapie a Farminews, šéfredaktor časopisu MediKom (vychází na Slovensku). Člen České farmakoekonomické společnosti, České společnosti farmakologie a toxikologie ČLS JEP. Ve volném čase se rád věnuje cestování a sportu (lyžování, běh, cyklistika, vysokohorská turistika…).
Odborná garance: Prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc., Mgr. Michal Hojný
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#