Aktuální doporučení Mezinárodní ligy proti epilepsii pro léčbu záchvatů u novorozenců
V roce 2023 publikoval tým expertů z oborů neurologie, neonatologie a pediatrie a zástupců rodičů doporučení pro léčbu epileptických záchvatů u novorozenců. Ta byla vytvořena na základě systematického průzkumu literatury (v případě nedostatečných důkazů pak na základě konsenzu dosaženého delfskou metodou) a zahrnují farmakoterapii 1. a 2. volby, dávkování, délku léčby, účinky terapeutické hypotermie a použití pyridoxinu. Nabízíme jejich shrnutí v kostce (a v závorce vždy uvádíme sílu doporučení).
Doporučení
- U novorozenců se záchvaty vyžadujícími protizáchvatovou medikaci (ASM) by měl být 1. volbou fenobarbital. (střední, doporučení na základě dat z literatury)
- Fenobarbital má být podán v 1. linii bez ohledu na etiologii záchvatů (hypoxicko-ischemická encefalopatie /HIE/, cévní mozková příhoda /CMP/, krvácení). (vysoká, doporučení na základě konsenzu)
- Pokud je vzhledem k rodinné anamnéze pravděpodobnou příčinou záchvatu kanálopatie, může být ASM 1. volby fenytoin nebo karbamazepin (blokátor sodíkového kanálu). (vysoká, doporučení na základě konsenzu)
- Pokud novorozenec nevykazuje odpověď na ASM 1. linie, lze ve 2. linii u většiny etiologických příčin (HIE, CMP, krvácení) použít fenytoin nebo levetiracetam. Další možností je midazolam nebo lidokain. (střední, doporučení na základě konsenzu)
- Pokud je dle klinických nebo EEG charakteristik suspektní kanálopatie, lze jako ASM 2. volby použít blokátor sodíkového kanálu, a to fenytoin nebo karbamazepin podle klinického stavu novorozence (kriticky nemocný nebo jinak dobrý) a místní dostupnosti ASM. (vysoká, doporučení na základě konsenzu)
- U novorozenců s onemocněním srdce může být ve 2. linii preferován levetiracetam. (střední, doporučení na základě konsenzu)
- Po skončení akutních provokovaných záchvatů (elektroklinických či elektrografických) bez důkazů o přítomnosti novorozenecké epilepsie lze ASM vysadit před propuštěním z nemocnice bez ohledu na nález na MRI nebo EEG. (vysoká, doporučení na základě konsenzu)
- Terapeutická hypotermie může snížit výskyt záchvatů u novorozenců s HIE narozených v termínu. Dopad terapeutické hypotermie jako specifické protizáchvatové léčby však nebyl hodnocen. (slabá, doporučení na základě dat z literatury)
- Terapeutická hypotermie může snížit výskyt záchvatů u novorozenců s HIE. (vysoká, doporučení na základě konsenzu)
- Léčba záchvatů u novorozenců (včetně pouze elektrografických záchvatů) s cílem dosažení snížení výskytu záchvatů může být spojená s lepšími výsledky z hlediska neurologického vývoje a snížení rizika následné epilepsie. (střední, doporučení na základě konsenzu)
- U novorozenců s klinickými známkami nebo nálezy na EEG, jež svědčí pro pyridoxin-dependentní epilepsii, a u novorozenců, kteří nereagují na ASM ve 2. linii léčby a u nichž není zjištěna etiologie záchvatů, lze zkusit přidat k ASM pyridoxin. (vysoká, doporučení na základě konsenzu)
- Na každé novorozenecké jednotce by měl být k dispozici standardní postup řešení záchvatů u novorozenců. (vysoká, doporučení na základě konsenzu)
- Rodiče/pečovatelé o novorozence se záchvaty by měli být o této skutečnosti informováni, včetně možných příčin a iniciálních léčebných možností. Následné diskuse by se měly odvíjet od stavu novorozence. (vysoká, doporučení na základě konsenzu)
Obr. Algoritmus léčby záchvatů u novorozenců
Tab. Dávkování protizáchvatových léků u novorozenců
Fenobarbital |
|
Fenytoin/fosfenytoin |
|
Levetiracetam |
|
Lidokain |
|
Midazolam |
|
Karbamazepin |
|
Pyridoxin hydrochlorid |
|
(zza)
Zdroj: Pressler R. M. et al. Treatment of seizures in the neonate: Guidelines and consensus-based recommendations-Special report from the ILAE Task Force on Neonatal Seizures. Epilepsia 2023 Oct; 64 (10): 2550−2570, doi: 10.1111/epi.17745.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.