Respirační deprese u pacientů s Praderovým-Williho syndromem vázaná na klonidinový stimulační test
Je známo, že pacienti s Praderovým-Williho syndromem (PWS) mohou trpět dechovými problémy, které jsou mimo jiné způsobeny svalovou hypotonií. Potíže se dostavují především ve spánku a patří k nim celé spektrum respiračních poruch, od alveolární hypoventilace s hypoxémií po spánkovou obstrukční apnoe.
Je známo, že pacienti s Praderovým-Williho syndromem (PWS) mohou trpět dechovými problémy, které jsou mimo jiné způsobeny svalovou hypotonií. Potíže se dostavují především ve spánku a patří k nim celé spektrum respiračních poruch, od alveolární hypoventilace s hypoxémií po spánkovou obstrukční apnoe. Vlivem klonidinového stimulačního testu na respirační funkce se zabývala studie amerických vědců, jejíž výsledky byly publikovány minulý rok v časopise International Journal of Pediatric Endocrinology.
Centrální α2-agonista se sedativními účinky
Klonidinový stimulační test je používán při diagnostice poruch sekrece růstového hormonu. Klonidin jako takový patří mezi centrální α2-agonisty a jakožto látka s analgetickými a sedativními účinky bývá rovněž užíván coby předoperační premedikace. Američtí vědci se ve své studii pokusili objasnit, zda jsou dávky aplikované při diagnostickém stimulačním testu schopné vyvolat respirační depresi u mladých pacientů s PWS.
Metodika studie
Studie se zúčastnilo 17 pacientů s PWS ve věku 30,4 ± 15,0 měsíce. Během testu bylo aplikováno 0,074 ± 0,027 mg klonidinu. Před aplikací účinné látky a v každé páté minutě testu byly zaznamenány vitální funkce, saturace krve kyslíkem a skóre míry sedace pacienta. Měření proběhlo celkem čtyřikrát během tří let.
Výsledky studie
Během testu bylo skutečně potvrzeno negativní působení klonidinu na respirační funkce. Dechová frekvence se snížila v průměru o 7,5 ± 6,1 dechu za minutu, saturace kyslíku o 2,2 ± 2,0 %. U pěti pacientů byl dokonce zaznamenán pokles saturace krve kyslíkem pod 94 % během devíti měření, z toho třikrát byla doprovázena parciální obstrukcí dýchacích cest.
Dávky klonidinu aplikované při testování sekrece růstového hormonu často převyšují dávky užívané za účelem sedace. Studie prokázala, že tyto dávky mohou u některých pacientů s PWS vyústit v nežádoucí respirační depresi.
(veri)
Zdroj: Hollman G. A., Allen D. B., Eickhoff J. C., Carrel A. L.: Respiratory Depression in Young Prader Willi Syndrome Patients following Clonidine Provocation for Growth Hormone Secretion Testing. Int J Pediatr Endocrinol. 2010; 103742; doi: 10.1155/2010/103742
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.