Vliv léčby roztroušené sklerózy na atrofii mozku a aktivitu lézí souvisí s její účinností proti funkčnímu postižení
Podle analýzy 13 studií zahrnujících 13 500 pacientů s relaps-remitentní roztroušenou sklerózou (RRRS) koreluje vliv léčby na atrofii mozku s její účinností proti funkčnímu postižení, a to nezávisle na vlivu této terapie na aktivitu mozkových lézí.
Podle analýzy 13 studií zahrnujících 13 500 pacientů s relaps-remitentní roztroušenou sklerózou (RRRS) koreluje vliv léčby na atrofii mozku s její účinností proti funkčnímu postižení, a to nezávisle na vlivu této terapie na aktivitu mozkových lézí. Při kombinaci obou uvedených nálezů při vyšetření magnetickou rezonancí (MR) je korelace těchto výsledků léčby s její účinností proti fyzickému postižení ještě těsnější.
Do metaanalýzy byly zahrnuty všechny publikované randomizované klinické studie s pacienty s RRRS trvající nejméně 2 roky, které hodnotily EDSS (Expanded Disability Status Scale), aktivitu lézí dle MR (nové T2 léze nebo jejich zvětšení) a atrofii mozku (změna objemu mozku od 6./12. do 24. měsíce).
Terapeutický vliv proti progresi fyzického postižení koreloval jak s účinkem léčby proti atrofii mozku (R2 = 0,48, p = 0,001), tak proti aktivitě lézí (R2 = 0,61, p < 0,001). Když byly do multivariantní analýzy zařazeny oba parametry, byla korelace ještě vyšší (R2 = 0,75, p< 0,001) a byla mezi oběma parametry vzájemně nezávislá.
Vliv léčby na uvedené parametry na zobrazení MR, a zejména jejich kombinace může u pacientů s RRRS predikovat terapeutický efekt z hlediska funkčního postižení.
(zza)
Zdroj: Sormani M. P., Arnold D. R., Stefano N. Treatment effect on brain atrophy correlates with treatment effect on disability in multiple sclerosis. Ann Neurol. – publikováno online 5. září 2013; doi: 10.1002/ana.24018
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.