Trvalé zlepšení EDSS – nový ukazatel neurologického zlepšení pacientů s roztroušenou sklerózou?
Progrese neurologického poškození pacientů měřená pomocí Kurtzkeho škály (Kurtzke Expanded Disability Status Scale- EDSS) je častým sledovaným parametrem v klinických studiích zabývajících se roztroušenou sklerózou (RS). V základních pracích o terapii interferonem beta (IFN-b), glatirameracetátem a natalizumabem byla významná progrese neurologického postižení definována jako zvýšení skóre EDSS o 1 stupeň, které trvá 12 či 24 týdnů.
Progrese neurologického poškození pacientů měřená pomocí Kurtzkeho škály (Kurtzke Expanded Disability Status Scale- EDSS) je častým sledovaným parametrem v klinických studiích zabývajících se roztroušenou sklerózou (RS). V základních pracích o terapii interferonem beta (IFN-b), glatirameracetátem a natalizumabem byla významná progrese neurologického postižení definována jako zvýšení skóre EDSS o 1 stupeň, které trvá 12 či 24 týdnů. V těchto studiích byli porovnáváni pacienti se zhoršením EDSS s pacienty, kteří měli EDSS stabilní či zlepšené. Validní měření trvalého snížení EDSS, které vyjadřuje zlepšení klinického stavu pacientů, bylo v proběhlých klinických studiích prováděno jen zřídka. Vzhledem ke stále se zlepšující účinnosti terapie RS lze předpokládat, že jejím důsledkem bude trvalé zlepšení fyzických schopností pacientů, a proto by tento parametr mohl nabývat na důležitosti.
Autoři multicentrické studie analyzovali post hoc údaje ze základní fáze III klinické studie AFFIRM, týkající se monoterapie natalizumabem u pacientů s relaps-remitující formou RS. Zjišťovali, zda by trvalá změna EDSS mohla sloužit jako možný ukazatel neurologického zlepšení v klinických studiích zaměřených na RS.
Analýza dat byla provedena u 620 pacientů ze studie AFFIRM, u kterých byla základní hodnota EDSS skóre 2,0. Kumulativní pravděpodobnost neurologického zlepšení, definovaná jako snížení EDSS skóre o 1 stupeň po dobu 12 týdnů, byla hodnocena Kaplan-Meierovou metodou. Výsledky léčby a základní data studie byla dále zpracována pomocí Coxova modelu proporcionálního rizika.
U pacientů studie AFFIRM byl definován parametr trvalého zlepšení neurologického poškození, ale i parametr trvalého zhoršení. Setrvalé EDSS změny dobře kolerovaly s měřením kvality života (dotazníky SF 36, VAS).
Natalizumab zvýšil kumulovanou pravděpodobnost zlepšení stavu v období delším než 2 roky o 69 % ve srovnání s placebem (95% CI 1,16–2,45; p = 0,006). Analýzy senzitivity ukázaly pozitivní efekt natalizumabu se změnami závažnosti, délky trvání a základní aktivity onemocnění.
Tato analýza prokázala, že trvalé zlepšení EDSS představuje další citlivý parametr ve smyslu účinku terapie NA trvající déle než 2 roky a koreluje s kvalitou života pacientů s roztroušenou sklerózou.
(moa)
Zdroj: Phillips J. T. et al. Sustained improvement in Expanded Disability Status Scale as a new efficacy measurement of neurological change in multiple sclerosis: treatment effects with natalizumab in patients with relapsing multiple sclerosis. Multiple Sclerosis Journal 2001, 17 (8): 970–979, doi: 10.1177/1352458511399611
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.