#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Tranzitorní neurologické příznaky s nejasnou příčinou − kazuistika

24. 4. 2018

Diagnostika nejednoznačných případů je nejobtížnější i nejzajímavější. Nabízíme kazuistiku z neurologie, kde byl pacient správně diagnostikován až po selhání prvotní terapie.

Anamnéza

K lékaři přivedly 32letého muže tranzientní příznaky, které se objevovaly 20−30× za den a měly charakter vertiga, necitlivosti levé poloviny obličeje a slabosti pravé horní končetiny. Trvaly vždy 10−20 sekund a mezi nimi se pacient cítil naprosto zdráv. Lékaři rozhodli o hospitalizaci s podezřením na tranzitorní ischemickou ataku. Neurologické vyšetření bylo v době příjmu normální.

Prvotní diagnostika a terapie

Bylo provedeno CT mozku, které vyloučilo intrakraniální krvácení. Kardiovaskulární vyšetření, včetně ultrazvuku tepen a transthorakální echokardiografie, byla v normálu. Transkraniálním kontrastním dopplerem byly zachyceny tři mikroembolické signály. Předběžná diagnóza zněla kryptogenní CMP u pacienta s foramen ovale patens.

Byla nasazena kyselina acetylsalicylová (100 mg/den), ale po 7 dnech symptomy přetrvávaly. K vyloučení CMP tedy byla provedena ještě magnetická rezonance − nativní i s kontrastem. Ta v T1 váženém obrazu ukázala gadoliniem se sytící lézi v juxtakortikální oblasti frontálního laloku (obrázek D, viz níže). Několik hyperintenzivních lézí mezencefala, pontu a periventrikulárních oblastí bylo patrných i v T2 váženém obrazu bez sycení kontrastem (obrázky A−C).

Pátrání po příčině

Sérové autoprotilátky byly negativní, a onemocnění pojivových tkání tedy příčinou nebylo. EEG bylo během těchto epizod normální, což vyloučilo epilepsii. Další položkou diferenciální diagnostiky jsou demyelinizační onemocnění, a proto byla provedena lumbální punkce. Vyšetření likvoru ukázalo přítomnost oligoklonálních pásů. Tyto výsledky vyhovovaly McDonaldovým kritériím a ataky byly kvalifikovány jako paroxysmální symptomy roztroušené sklerózy.

Terapie

Pacient byl léčen methylprednisolonem i. v. (1000 mg/den) po dobu 5 dní a karbamazepinem (200 mg/den). Počet atak se rychle snížil na < 10 za den. Byla zahájena léčba interferonem a po 3 týdnech příznaky zcela vymizely. Karbamazepin byl po 3 měsících vysazen a v následujícím roce byl pacient bez relapsu.

(pez)

Zdroj: Zhang Y., Fan S., Han F., Xu Y. Paroxysmal symptoms as the first manifestation of multiple sclerosis mimicking a transient ischemic attack: a report of two cases. Front Neurol 2017 Nov 3; 8: 585, doi: 10.3389/fneur.2017.00585.

Navštivte také stránky www.ereska-aktivne.cz.



Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#