#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Testování prevalence protilátek proti neurotropním polyomavirům BK, JC a SV40 v séru pacientů s roztroušenou sklerózou

26. 9. 2011

Roztroušená skleróza (RS) je chronické demyelinizační onemocnění centrálního nervového systému charakterizované autoimunitním patogenetickým procesem u geneticky predisponovaných jedinců. Mechanismus, který tuto autoimunitní chorobu spouští, není stále plně objasněn, avšak mnoho indicií vede k infekčním agens – samozřejmě ve spojitosti s genetickými faktory. Ačkoliv se v asociaci s RS hovoří o řadě virů jakožto o možných spouštěčích nemoci, zatím žádný z nich nebyl ve spojitosti s touto chorobou prokázán definitivně.

Roztroušená skleróza (RS) je chronické demyelinizační onemocnění centrálního nervového systému charakterizované autoimunitním patogenetickým procesem u geneticky predisponovaných jedinců. Mechanismus, který tuto autoimunitní chorobu spouští, není stále plně objasněn, avšak mnoho indicií vede k infekčním agens – samozřejmě ve spojitosti s genetickými faktory. Ačkoliv se v asociaci s RS hovoří o řadě virů jakožto o možných spouštěčích nemoci, zatím žádný z nich nebyl ve spojitosti s touto chorobou prokázán definitivně. Pro svoji domnělou úlohu u RS pak dosud nebyly intenzivněji zkoumány lidské polyomaviry BKV, JCV (John Cunningham virus) a SV40 (simian virus), a to navzdory své neurotropní povaze.

Asociace roztroušené sklerózy s viry je založena na dokladech o:

- časné expozici viru a nástupu RS,

- zvýšené prevalenci onemocnění RS ve specifických geografických oblastech,

- pravděpodobnosti rozvoje RS s vyšší prevalencí ve vysoce rizikových oblastech,

- alterované imunitní odpovědi na rozdílné viry.

Ve zmiňované studii byla vyšetřována séra od pacientů postižených roztroušenou sklerózou, dále od kontrolních subjektů, kterými byli pacienti s jinými neurologickými chorobami (ať už zánětlivými, nebo nezánětlivými), a od zdravých dárců. Cílem bylo ověřit v těchto sérech přítomnost či nepřítomnost protilátek proti neurotropním polyomavirům BKV, JCV a SV40. Ve výsledku tato studie prokázala, že prevalence BKV protilátek je v séru pacientů s RS vyšší než u zdravých jedinců, zatímco hladiny protilátek proti BKV a JCV jsou u pacientů s RS ve srovnání se zdravými kontrolami nižší.

(pes)

Zdroj: Ribeiro T. et al. Investigation of the prevalence of antibodies against neurotropic polyomaviruses BK, JC and SV40 in sera from patients affected by multiple sclerosis. Neurological Sciences 2010 Aug; 31 (4): 517–521; DOI: 10.1007/s10072-010-0353-y



Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#