Teriflunomid může zpomalovat poškození mozkové tkáně
Efekt teriflunomidu z hlediska mikrostrukturální patologie bílé a šedé hmoty mozkové u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) zjišťoval pomocí magnetické rezonance tým autorů z amerického Buffala. Studie přinesla velmi nadějné výsledky.
Metodika studie
Byly posuzovány změny objemu mozku, bílé hmoty a šedé hmoty dle zobrazení magnetickou rezonancí (MRI) a dále změny zachycené speciální metodou MRI, tzv. zobrazením tenzorů difuze (DTI), která umožňuje posoudit změny mikrostruktury bílé hmoty.
Do studie bylo zařazeno 30 nemocných s relabující RS léčených teriflunomidem a 20 zdravých kontrol. Všichni účastníci byli sledováni po dobu 12 měsíců, a to klinicky a pomocí zobrazovacích metod. Roční sledování dokončilo 22 osob s RS a 16 zdravých kontrol.
Výsledky
Při vstupním vyšetření byly zjištěny větší odchylky v objemu mozku a parametrů měřených pomocí DTI u pacientů s RS v porovnání se zdravými kontrolami (p < 0,05). Po 12 měsících léčby teriflunomidem nebylo u pacientů s RS prokázáno větší zhoršení těchto parametrů. Současně během léčby nedošlo ke klinické progresi RS ani k závažným nežádoucím příhodám.
Závěr
Tyto výsledky naznačují, že léčba teriflunomidem by mohla zpomalovat progresi mikrostrukturálního poškození mozkové tkáně u nemocných s RS.
(eza)
Zdroj: Zivadinov R., Bergsland N., Hagemeier J. et al. Effect of teriflunomide on gray and white matter brain pathology in multiple sclerosis using volumetric and diffusion-tensor imaging MRI measures. J Neurol Sci 2018 May 15; 388: 175–181, doi: 10.1016/j.jns.2018.03.028.
Navštivte také stránky www.ereska-aktivne.cz.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.