Tabulka průměrného funkčního postižení u roztroušené sklerózy podle délky trvání choroby
Američtí odborníci vytvořili tabulku, která ukazuje průměrnou závažnost funkčního omezení pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) podle délky trvání choroby. Pomocí ní je možné i bez neurologického vyšetření porovnávat míru postižení a rychlost jeho progrese u různých populací.
Američtí odborníci vytvořili tabulku, která ukazuje průměrnou závažnost funkčního omezení pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) podle délky trvání choroby. Pomocí ní je možné i bez neurologického vyšetření porovnávat míru postižení a rychlost jeho progrese u různých populací. Může tedy sloužit jako finančně nenáročný nástroj pro epidemiologické průzkumy, ale i pro stanovení relativního postižení u daného pacienta.
Ve spolupráci Centra pro roztroušenou sklerózu Newyorské univerzity a Oddělení pro epidemiologii a biostatistiku Alabamské univerzity vznikla tabulka nazvaná Disability Expectancy Table (tabulka očekávaného funkčního omezení). Ukazuje kumulativní četnost jednotlivých skóre funkčního postižení podle 9bodové škály PDDS (Patient-Determined Disease Steps) v každém roce trvání roztroušené sklerózy od 0 do 45 roků. Jedná se o validovanou škálu, jejíž skóre je zjištěno z dotazníku, který vyplňuje pacient. Velmi dobře koreluje se známou škálou EDSS (Expanded Disability Status Scale). Rovněž byla vytvořena tabulka průměrného skóre PDDS pro každý rok trvání RS nazvaná P-MSSS (Patient-derived Multiple Sclerosis Severity Scores). Údaje pocházejí z registru NARCOMS (Severoamerické výzkumné komise pro roztroušenou sklerózu) od 27 918 pacientů s RS, z nichž 72,7 % tvořily ženy a 90,1 % patřilo mezi bělošskou populaci.
Z tabulky lze mimo jiné vyčíst, že průměrný věk při vzniku prvních příznaků RS byl 30,1 roku. V prvním roce choroby potřebovalo pomůcku pro chůzi 15 % pacientů, zatímco po 45 letech trvání choroby již 76 % pacientů. Podíl pacientů, kteří uváděli, že RS jen minimálně nebo vůbec neovlivňuje jejich každodenní aktivity (PDDS ≤ 1), klesl z 63 % v prvním roce choroby na 8 % po 45 letech jejího trvání.
Tyto tabulky by se mohly stát finančně nenáročným nástrojem pro epidemiologický výzkum i relativní hodnocení jednotlivých pacientů.
(zza)
Zdroj: Kister I., Chamot E., Salter A. R., et al. Disability in multiple sclerosis: A reference for patients and clinicians. Neurology. 2013 Feb 20. [Epub ahead of print]
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.