#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Spektrální optická koherentní tomografie s vysokým rozlišením (SD-OCT) u roztroušené sklerózy

10. 8. 2011

Neinvazivní, rychlejší a levnější než magnetická rezonance – to jsou charakteristiky optické koherentní tomografie jako nové vyšetřovací metody u roztroušené sklerózy. Tato metoda jako první umožňuje neinvazivní zobrazení axonů centrální nervové soustavy a zobrazuje ve vysokém rozlišení biologické tkáně v příčném průřezu prostřednictvím detekce zpoždění doby odrazu a intenzity odraženého světla.

Neinvazivní, rychlejší a levnější než magnetická rezonance – to jsou charakteristiky optické koherentní tomografie jako nové vyšetřovací metody u roztroušené sklerózy. Tato metoda jako první umožňuje neinvazivní zobrazení axonů centrální nervové soustavy a zobrazuje ve vysokém rozlišení biologické tkáně v příčném průřezu prostřednictvím detekce zpoždění doby odrazu a intenzity odraženého světla.

Za korelát aktivity choroby a jejího trvání je považována redukce tloušťky fibrózní vrstvy optického nervu (RNFL). Několik otázek však dosud nemá jasnou odpověď:

  • Je těch několik milionů axonů, které se podílejí na stavbě obou optických nervů, opravdu podobných bilionům neuronů CNS?
  • Opravdu vede globální poškození CNS k globální redukci tloušťky fibrózní nervové vrstvy?
  • A pokud ano, existuje opravdu globální redukce tloušťky fibrózní vrstvy optického nervu u všech pacientů s roztroušenou sklerózou?
  • Jak mohou být tyto hypotetické změny spolehlivě měřeny a odděleny od poměrně těžkých změn způsobených optickou neuritidou?

V následující studii lékaři prospektivně vyšetřovali 37 pacientů s relaps-remitentní (27 pacientů) a sekundárně progresivní (10 pacientů) formou roztroušené sklerózy v průměrném časovém intervalu 22,4 ± 0,5 měsíce (rozptyl 19–27 měsíců).  K tomu byla využita již zmíněná spektrální optická koherentní tomografie s vysokým rozlišením a ze studie byli vyloučeni pacienti, u nichž v předcházejících 12 měsících proběhla ataka optické neuritidy.

Ačkoliv choroba byla v průběhu sledování vysoce aktivní u více než poloviny pacientů s relaps-remitentní formou nemoci (19 pacientů/32 relapsů) a vstupní RNFL ukázalo široké rozmezí nálezů od normálních až po výraznou redukci tloušťky, nemohly být detekovány žádné signifikantní změny mezi vstupním vyšetřením a následnými kontrolami.

Tyto výsledky tedy ukazují, že je zapotřebí opatrnosti, pokud k monitoraci aktivity choroby a globálního axonálního poškození při roztroušené skleróze využíváme optickou koherentní tomografii.

(pes)

Zdroj: Serbecic N. et al. High Resolution Spectral Domain Optical Coherence Tomography (SD-OCT) in Multiple Sclerosis: The First Follow Up Study over Two Years. PLoS One. 2011; 6 (5): e19843.



Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#