Současné možnosti léčby dysfunkce dolních močových cest u roztroušené sklerózy
U většiny pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) se dříve či později rozvine i dysfunkce dolních močových cest (lower urinary tract symptoms – LUTS). Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o jeden ze symptomů doprovázejících RS, je nutné tento problém řešit komplexně, ideálně ve spolupráci neurologa a urologa.
Dominantní léčbou neurogenní hyperaktivity močového měchýře, včetně té vyvolané RS, jsou antimuskarinové (anticholinergní) léky, přesné údaje o jejich účinnosti a bezpečnosti u RS však chybí. Pokud se antimuskarinové léky ukážou jako neefektivní, další možností léčby jsou intradetrusorové injekce onabotulotoxinu A. Ve většině studií zaznamenalo více než 50 % (v některých studiích až 76 %) pacientů léčených onabotulotoxinem A po léčbě signifikantní zlepšení symptomů, nebo dokonce dosáhlo kontinence. Extrakty z konopí vypadají slibně, ale zatím nejsou široce akceptovatelné jako efektivní terapie. Nové léky k léčbě RS představené v poslední době mohou kromě ovlivnění základního patofyziologického procesu vést i ke zlepšení ostatních symptomů RS včetně LUTS.
LUTS při RS není primárním onemocněním močového měchýře, maximum snahy by proto mělo být věnováno léčbě základního patofyziologického procesu. Léky k potlačení LUTS by měly by být přidávány k základní léčbě RS. V léčbě je potřeba spolupráce neurologa a urologa.
(epa)
Zdroj: Andersson K. E. Current and future drugs for treatment of MS-associated bladder dysfunction. Ann Phys Rehabil Med. 2014 Jun 2; pii: S1877-0657(14)01728-X; doi: 10.1016/j.rehab.2014.05.009. [Epub ahead of print]
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.