Přestaňme přehlížet atrofii ložisek roztroušené sklerózy
Výsledky publikované studie týkající se zobrazení ložisek spojených s roztroušenou sklerózou ukazují, že sledování jejich dynamiky včetně možné atrofie může být velmi důležité.
Ložiska v odlišném světle
Magnetická rezonance (MRI) se u roztroušené sklerózy rutinně používá k vyhledávání nových ložisek a mapování dynamiky ložisek starších. Tyto parametry byly po dlouhou dobu považovány za indikátory progrese onemocnění. Dokonce i schválení nových léčiv závisí na jejich schopnosti redukovat počet ložisek v mozku během 24 měsíců.
V Journal of Neuroimaging se však letos v létě objevila nová studie, která staví tyto principy do zcela odlišného světla. Podle ní zmizení ložiska neznamená vždy remyelinizaci. Může znamenat i atrofii.
Plavba proti proudu
Přístup autorů k zobrazování roztroušené sklerózy je tedy zcela opačný, než se v posledních čtyřiceti letech stalo standardem. Místo hledání nových lézí se autoři zaměřili na mizení těch starých a jejich náhradu likvorem. Srovnávali přitom rychlost zániku ložisek atrofií a morfologii novějších („aktivních“) ložisek, a to v průběhu 5 a 10 let sledování. Probandy byli pacienti s relabující-remitující roztroušenou sklerózou (RRRS), primárně progresivní formou nebo klinicky izolovaným syndromem.
A dostavil se velmi zajímavý výsledek: Na rozdíl od „aktivních“ ložisek korelovalo množství atrofických lézí s klinickým stavem nemocných, vyjádřeným pomocí skóre EDSS (Expanded Disability Status Scale). Toto bylo nejvýraznější zejména u pacientů s primárně progresivní formou nemoci. Podobné výsledky byly získány z 5letého sledování, které realizovala Buffalská univerzita v USA, i z 10letého sledování, na němž se podíleli rovněž čeští odborníci z Univerzity Karlovy.
Podle hlavního autora práce dr. Michaela G. Dwyera atrofie ložisek také citlivě predikuje další progresi onemocnění, a to dokonce lépe než celková atrofie (zmenšování objemu) mozku.
Primárně progresivní vítězí
Co se týče jednotlivých subtypů, nejvíce nových ložisek měli pacienti s RRRS, ale nejvíce atrofie se objevovalo u pacientů s primárně progresivní formou nemoci. Objem atrofické léze roztroušené sklerózy je klinicky relevantním markerem.
Atrofická ložiska se tedy přesouvají z pozice nevýznamné patologické změny na místo ostře sledovaného markeru.
(pez)
Zdroje:
1. Dwyer M. G., Bergsland N., Ramasamy D. P. et al. Atrophied brain lesion volume: a new imaging biomarker in multiple sclerosis. J Neuroimaging 2018 Jun 1, doi: 10.1111/jon.12527 [Epub ahead of print].
2. Zivadinov R., Bergsland N., Hagemeier J., Ramasamy D., Uher T., Vaněčková M., Havrdová E., Horáková D., Dwyer M. Atrophied lesion volume: a novel and robust imaging biomarker in multiple sclerosis for predicting disability progression. Neurology 2018 Apr 10; 90 (15 Suppl.): P3.346.
Navštivte také stránky www.ereska-aktivne.cz.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.