Přechodné vysazení natalizumabu u pacientů s velmi aktivní relaps-remitentní roztroušenou sklerózou
S cílem snížit riziko vzniku progresivní multifokální leukoencefalopatie při terapii roztroušené sklerózy natalizumabem delší než 12 měsíců bylo v odborných kruzích diskutováno přechodné vysazení této terapie po dobu 6 měsíců. Důsledky tohoto terapeutického přístupu na aktivitu nemoci v krátkodobém horizontu nebyly nicméně dosud dostatečně zhodnoceny.
S cílem snížit riziko vzniku progresivní multifokální leukoencefalopatie při terapii roztroušené sklerózy natalizumabem delší než 12 měsíců bylo v odborných kruzích diskutováno přechodné vysazení této terapie po dobu 6 měsíců. Důsledky tohoto terapeutického přístupu na aktivitu nemoci v krátkodobém horizontu nebyly nicméně dosud dostatečně zhodnoceny. Francouzští vědci proto provedli studii, která měla za cíl zhodnotit klinickou a radiologickou aktivitu nemoci do šesti měsíců od ukončení léčby natalizumabem u pacientů s velmi aktivní relaps-remitentní roztroušenou sklerózou (RRMS).
V osmi nemocnicích v západní Francii autoři zpětně shromáždili klinické údaje i data z magnetické rezonance (MRI) od pacientů s RRMS léčených natalizumabem alespoň 6 měsíců, u kterých došlo k vysazení terapie z jiných důvodů než selhání léčby. Tito pacienti po vysazení terapie natalizumabem nebyli léčeni žádnými jinými chorobu modifikujícími léky.
Do studie bylo zařazeno celkem 27 pacientů, kteří před zahájením terapie natalizumabem trpěli velmi aktivní RRMS (průměrná roční míra relapsů byla 2,3; MRI aktivita byla zaznamenána u 21 z 27 pacientů). Do šesti měsíců od vysazení terapie natalizumabem došlo u 18 pacientů (67 %) ke klinickému relapsu nemoci a u dalších tří pacientů byla zaznamenána radiologická aktivita bez známek klinického relapsu. U čtyř pacientů (15 %) došlo k závažnému relapsu, s nálezem 20 a více gadoliniem se sytících lézí na MRI.
Závěry této francouzské observační studie tedy nepodporují koncept přechodného vysazovaní terapie natalizumabem u pacientů s velmi aktivní RRMS.
(mik)
Zdroj: Kebrat A, et al. Natalizumab and drug holiday in clinical practice: An observational study in very active relapsing remitting Multiple Sclerosis patients. J Neurol Sci 2011;308(1-2):98-102.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.