#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Použití fampridinu s prodlouženým uvolňováním v terapii poruch chůze u pacientů s roztroušenou sklerózou

17. 5. 2016

Porucha chůze je jedním z častých příznaků roztroušené sklerózy (RS) a obvykle výrazně zhoršuje kvalitu života pacientů. Tým španělských neurologů si vytyčil za cíl sestavit doporučení pro terapii poruch chůze u nemocných s RS. Jejich práce seznamuje s možnostmi skórování tíže poruch chůze a přináší tipy pro terapii fampridinem s prodlouženým účinkem.

Vlastnosti fampridinu

Fampridin představuje naději pro pacienty s RS, kteří trpí poruchami chůze. Je indikován s cílem zlepšit rychlost chůze u těchto nemocných. Chemicky se jedná o 4-aminopyridin. Mechanismus jeho účinku spočívá v blokádě napěťově ovládaných draslíkových kanálů na excitabilních nervových buňkách, čímž upravuje porušený přenos signálu. Fampridin je obvykle velmi dobře tolerován a má výhodný bezpečnostní profil. Doporučuje se užívání nalačno. Během léčby by měly být pravidelně monitorovány ledvinné funkce.

Doporučení španělských neurologů

Klinická odpověď na léčbu může být hodnocena testem Timed 25-Foot Walk (T25FW), při němž je měřen čas, za který pacient ujde vzdálenost 7,62 metru (25 stop) v sekundách; test tedy hodnotí rychlost chůze. Další možností je dotazník MS Walking Scale (MSWS-12), který je sestaven ze 12 otázek zaměřených na kvalitu a obtížnost hybnosti z pohledu pacienta.

Tyto nástroje by měly být podle doporučení použity před i po zahájení terapie fampridinem. Další hodnocení je navrhováno provést za 2 týdny po začátku léčby. Pacienti, kteří jsou považováni za respondéry, a u nichž je tedy vhodné pokračovat v léčbě, jsou ti, kteří prokážou zkrácení doby chůze v testu T25FW nebo snížení skóre v MSWS-12. Tato dvě hodnocení je doporučováno opakovat každých 6 měsíců. Lékaři, kteří mají zájem o detailnější sledování a hodnocení kvality života svých pacientů, mohou použít i další testy, jako jsou SF-36 (Short Form-36) nebo MSIS-29 (MS Impact Scale-29).

Závěr

Fampridin s prodlouženým účinkem v dávce 10 mg po 12 hodinách je aktuálně jedinou schválenou léčebnou možností pro terapii poruch chůze u pacientů s RS. Klinické zkušenosti potvrzují výrazné zvýšení kvality života (QoL) u pacientů s celkově dobrou léčebnou odpovědí na fampridin.

(zzka)

Zdroje:
1. Ramio-Torrenta L., Alvarez-Cermeno J. C. A guide to treating gait impairment with prolonged-release fampridine (Fampyra®) in patients with multiple sclerosis. Neurologia 2016 Feb 9; pii: S0213-4853(15)00269-8; doi: 10.1016/j.nrl.2015.11.013.
2. Preningerová Líznerová J. Fampridin PR. Lékové profily. Remedia 2012; 4.



Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#