Podávání fampridinu u pacientů s roztroušenou sklerózou není spojené se zvýšeným rizikem močových infekcí – výsledky post hoc studie
Podávání fampridinu není spojeno s vyšší incidencí infekcí močového traktu u nemocných s roztroušenou sklerózou (RS) – výsledky post hoc analýzy srovnávající placebo a fampridin ve dvou různých dávkách nezaznamenaly signifikantně vyšší výskyt potvrzených močových infekčních komplikací.
Studie hodnotila možnou asociaci fampridinu s prodlouženým uvolňováním se zvýšenou incidencí potvrzených infekcí močového systému u pacientů s RS. V analýze byla použita data ze studie srovnávající 4týdenní bezpečnost a účinek fampridinu podávaného v dávce 5 či 10 mg 2× denně oproti placebu. Porovnávány byly výsledky více než 400 nemocných, již byli rozděleni do tří velikostí srovnatelných skupin. U nemocných byla provedena základní vyšetření zaměřená na zachycení infekce močového traktu – zahrnovala biochemické i mikrobiologické vyšetření čerstvé moči. Dále byla hodnocena symptomatologie svědčící pro tuto infekci.
Podíl pacientů, kteří nahlásili symptomy spojené s možnou močovou infekcí, činil 5,6 % u pacientů užívajících placebo, 6,3 % pro nemocné s nižší dávkou fampridinu a 9,9 % u nemocných, kteří užívali 10 mg fampridinu. Při hodnocení mikrobiologického vyšetření moči nebyl nalezen statisticky signifikantní rozdíl mezi třemi hodnocenými skupinami.
Pokud tedy šlo o potvrzené infekce močových cest, nebyl nalezen rozdíl mezi nemocnými užívajícími fampridin či placebo. To naznačuje, že fampridin nezvyšuje riziko rozvoje močové infekce.
(eza)
Zdroj: Kantor D. et al. Assessment of confirmed urinary tract infection in patients treated with dalfampridine for multiple sclerosis. Postgrad Med 2015 Mar; 127 (2): 218–222, doi: 10.1080/00325481.2015.1000229.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.