Může mít kojení v raném dětství vliv na riziko rozvoje roztroušené sklerózy?
Zajímavý příspěvek do diskuze o rizikových faktorech pro rozvoj roztroušené sklerózy (RS) přišel z Německa. Jak se již ve více studiích ukázalo, kojení může být protektivním faktorem u různých autoimunitních onemocnění. RS je svou povahou autoimunitní nemocí, u které je známa řada rizikových faktorů jak genetických, tak i těch, které pochází z prostředí.
Aktuální studie publikovaná v časopise Multiple Sclerosis analyzuje spojitost mezi kojením v raném dětství a rizikem rozvoje RS. Studie byla provedena v Berlíně. Jednalo se o design případ/kontrola. Zahrnuto bylo 245 pacientů s RS a 296 kontrol. Účastníci vyplnili standardizovaný dotazník zahrnující anamnézu kojení, jeho trvání a demografické charakteristiky. Ke statistickému hodnocení byla využita metoda logistické regrese. V některých vícevariantních modelech byl zohledněn i věk, pohlaví, počet sourozenců, počet členů domácnosti v trvalém bydlišti dle věku či péče o dítě ve věku 0–3 roky.
V multivariantní analýze se ukázalo, že kojení je nezávisle asociováno s RS (adjustované odds ratio, OR 0,58; p = 0,028). Protektivní efekt byl zřetelný při kojení v délce více než 4 měsíce.
Výsledky této studie podporují hypotézu, že kojení je spojeno s nižším rizikem rozvoje RS.
(eza)
Zdroj: Conradi S. et al.Breastfeeding is associated with lower risk for multiple sclerosis. Mult Scler2012 Sep 4. [Epub ahead of print]
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.