Jízda na stacionárním bicyklu s neuromuskulární elektrickou stimulací může být přínosem u pacientů s pokročilou roztroušenou sklerózou
Opakované lekce jízdy na stacionárním bicyklu s postupně se zvyšující neuromuskulární elektrickou stimulací vedly u pacientů s pokročilou roztroušenou sklerózou ke zvýšení obvodu stehen, zlepšení schopnosti přesunu, zlepšení cirkulace v dolních končetinách, zmírnění spasticity a zvýšení svalové síly.
Do nedávno publikované australské studie bylo zařazeno 8 žen se sekundárně progredující roztroušenou sklerózou (hodnoty skóre EDSS 6,5–8,5), které podstoupily 18 čtyřicetiminutových tréninků jízdy na stacionárním bicyklu s postupným zvyšováním intenzity neuromuskulární stimulace v průběhu každé lekce. Program trval průměrně 10 týdnů. Hodnocena byla míra tolerované stimulace, změna obvodu stehen, vynaložená síla a kardiorespirační reakce během lekce.
Program dokončilo 7 pacientek. Výsledky ukázaly vyšší míru tolerované stimulace než předchozí publikované práce. Došlo ke zvětšení obvodu stehen, pacientky popisovaly přínos z hlediska schopnosti přesunu, krevního oběhu, spasticity a svalové síly v dolních končetinách. Tyto účinky byly dány výhradně jízdou na kole s neuromuskulární elektrickou stimulací.
Autoři došli k závěru, že postupné zvyšování intenzity neuromuskulární stimulace při jízdě na stacionárním bicyklu u osob s pokročilou roztroušenou sklerózou zvyšuje tolerovanou intenzitu stimulace. Popsaný program může být přínosem u pacientů se zachovanou citlivostí a svalovou parézou.
(zza)
Zdroj: Fornusek C., Hoang P. Neuromuscular electrical stimulation cycling exercise for persons with advanced multiple sclerosis. J Rehabil Med. 2014 Apr 22; doi: 10.2340/16501977-1792. [Epub ahead of print]
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.