Implantovaný míšní neurostimulátor zmírnil neuropatickou bolest a funkční omezení u pacienta s roztroušenou sklerózou
Američtí autoři nedávno publikovali kazuistiku pacienta s neuropatickou bolestí a funkčním omezením daným roztroušenou sklerózou, u kterého elektrická stimulace dorzální části míchy (SCS) míšním neurostimulátorem zobrazitelným na MRI vedla po 2 letech k významnému zmírnění bolesti, zlepšení pohyblivosti, snížení spasticity a zlepšení taktilního čití.
Před implantací i po implantaci neurostimulátoru bylo u pacienta provedeno MRI vyšetření páteřní míchy. Následně byl sledován vývoj skóre bolesti, užívání analgetik a funkčního stavu. Po 24 měsících bylo zjištěno 77% zmírnění neuropatické bolesti a 99% pokles užívání opioidů. Dále došlo ke zlepšení taktilního čití, zmírnění spasticity a zlepšení schopnosti chůze. Další MRI vyšetření bylo provedeno za 18 měsíců po implantaci a míchu bylo možné zobrazit bez většího artefaktu. Za období od implantace stimulátoru nebyly zjištěny žádné nové léze.
Autoři provedli také průzkum literatury, při kterém vyhledali 33 publikovaných prací věnovaných pacientům s implantací míšního neurostimulátoru v léčbě roztroušené sklerózy. Tyto práce zahrnovaly celkem 744 pacientů s implantací tohoto přístroje. Pouze 3 z těchto prací byly publikovány po roce 2000.
Jde o případ úspěšné léčby bolesti a funkčního omezení souvisejících s roztroušenou sklerózou pomocí míšního neurostimulátoru zobrazitelného na MRI. Význam má i možnost zobrazení míchy pomocí MRI po implantaci přístroje.
(zza)
Zdroj: Provenzano D. A., Williams J. R., Jarzabek G. et al. Treatment of neuropathic pain and functional limitations associated with multiple sclerosis using an MRI-compatible spinal cord stimulator: a case report with two year follow-up and literature review. Neuromodulation 2016 Mar 28; doi: 10.1111/ner.12409 [Epub ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.