Hladiny osteopontinu u pacientů s roztroušenou sklerózou
Prozánětlivý cytokin osteopontin (OPN) je jedním z klíčových cytokinů uplatňujících se v imunopatogenezi roztroušené sklerózy (RS). Jedná se o pleiotropní protein, který se nachází ve většině tkání a účastní se různých fyziologických i patologických procesů.
Prozánětlivý cytokin osteopontin (OPN) je jedním z klíčových cytokinů uplatňujících se v imunopatogenezi roztroušené sklerózy (RS). Jedná se o pleiotropní protein, který se nachází ve většině tkání a účastní se různých fyziologických i patologických procesů. OPN se spolu s dalšími cytokiny (interferon gamma, interleukin 12 a 10) podílí na imunitní reakci zprostředkované Th1 lymfocyty a je ve zvýšené míře exprimován v místě zánětu.
Stanovením koncentrací OPN v mozkomíšním moku (CSF) u pacientů s RS se blíže zabývala studie německých autorů publikovaná v časopise Multiple Sclerosis Journal. Autoři současně monitorovali jak hladinu OPN, tak i aktivitu nemoci.
Jednalo se průřezovou studii, které se účastnili pacienti dvou randomizovaných placebem kontrolovaných studií. Hladiny OPN byly u těchto pacientů stanoveny metodou ELISA. Vzorky séra a CSF byly získány jednak od 25 neléčených pacientů s exacerbací klinicky izolovaného syndromu (CIS) a od 41 pacientů s relaps-remitující formou RS (RR-RS), kterým byl v rámci klinické studie podáván metylprednisolon nebo placebo. Dále bylo vyšetřeno 19 pacientů s primární progresivní formou RS (PP-RS), 28 pacientů se sekundárně progresivní RS a 44 pacientů s jinými neurologickými poruchami. Kontrolní soubor tvořilo 24 zdravých subjektů.
Bylo zjištěno, že koncentrace OPN byly signifikantně zvýšeny v CSF u pacientů s CIS a při exacerbaci RR-RS ve srovnání s pacienty s jinými neurologickými poruchami. Zvýšené hladiny OPN korelovaly s elevací ostatních biochemických markerů zánětu. Po 3 týdnech sledování hodnoty OPN v CSF poklesly bez ohledu na léčbu metylprednisolonem či podávání placeba. U pacientů s PP-RS byly rovněž nalezeny zvýšené hladiny OPN, přičemž hodnoty OPN signifikantně korelovaly se zdravotním postižením.
Závěrem autoři konstatovali, že hladiny osteopontinu v cerebrospinálním moku jsou dynamickým ukazatelem aktivity onemocnění u pacientů s relaps-remitující a primárněprogresivní formou roztroušené sklerózy
(moa)
Zdroj: Börnsen L. et al: Osteopontin concentrations are increased in cerebrospinal fluid during attacks of multiple sclerosis. Mult Scler. 2011; 17 (1): 32–42. doi: 10.1177/135245851038224
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.