Fibromyalgie u pacientů s roztroušenou sklerózou
Fibromyalgie (FM) je onemocnění neznámé etiologie charakterizované přetrvávající rozsáhlou bolestí postihující podpůrné tkáně a pohybový aparát v tzv. mnohočetných citlivých bodech (tzv. tender points). Na základě zvýšeného familiárního výskytu jsou v etiopatogenezi choroby zvažovány genetické faktory, k urychlujícím jevům řadíme zevní prostředí (psychosociální stres, fyzikální trauma).
Fibromyalgie (FM) je onemocnění neznámé etiologie charakterizované přetrvávající rozsáhlou bolestí postihující podpůrné tkáně a pohybový aparát v tzv. mnohočetných citlivých bodech (tzv. tender points). Na základě zvýšeného familiárního výskytu jsou v etiopatogenezi choroby zvažovány genetické faktory, k urychlujícím jevům řadíme zevní prostředí (psychosociální stres, fyzikální trauma). FM postihuje průměrně 2–5 % obecné populace s vyšší prevalencí u žen, je asociována s poruchami nálady, kognitivními poruchami, únavností, poruchami spánku a negativně ovlivňuje kvalitu života. FM sdílí řadu rysů s roztroušenou sklerózou (RS), chronickým zánětlivým onemocněním CNS, avšak přesná incidence FM u pacientů není známa.
Cílem práce kanadských autorů bylo zjistit incidenci a prevalenci FM u pacientů s RS. Do studie bylo zahrnuto 430 osob s RS (77 % žen) a 20 940 osob z obecné populace. Relevantní údaje pro diagnózu FM byly zjištěny z anonymizované administrativní elektronické databáze v Manitobě (Kanada), kritérium pro diagnózu FM bylo nejméně 5 záznamů v rámci hospitalizace či na základě fyzikálního vyšetření během 3 let.
Z výsledků vyplynulo, že prevalence FM v obecné populaci byla 3,04 %, (95% CI: 2,77– 3,32) a 6,82 % (95% CI: 5,91–7,72) u pacientů s RS. Prevalence FM byla v obou skupinách vyšší u žen. Po adjustaci souborů dle věku a pohlaví byla zjištěna dvojnásobná prevalence FM u pacientů s RS. V letech 1996–2005 byl zjištěn 9% nárůst prevalence FM. Roční incidence FM byla u pacientů s RS zjištěna 123,7 případu na 100 000 obyvatel, v obecné populaci 91 případů na 100 000 obyvatel. Po adjustaci souborů byla incidence FM u pacientů s RS o 44 % vyšší než u obecné populace.
Poněvadž FM má zásadní dopad na fyzikální, psychosociální i ekonomický status pacientů s RS, je nutné v rámci diferenciální diagnostiky bolesti u pacientů s RS na FM včas pomýšlet a optimalizovat jejich komplexní terapii.
(moa)
Zdroj: The incideLíbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.