Do jaké míry moduluje aktivace toll-like receptorů helminty imunitní odpověď u roztroušené sklerózy
Roztroušená skleróza (RS) je zánětlivé autoimunitní demyelinizační onemocnění ovlivňující centrální nervový systém (CNS), při kterém lymfocytární buňky Th1 a Th17 rozpoznají určité komponenty obsažené v myelinové pochvě a reagují proti nim. Epidemiologie nahromadila důkazy, které svědčí o trvalém nárůstu incidence autoimunitních chorob v rozvinutých zemích. Jako příčina byla stanovena snížená prevalence infekčních onemocnění
Roztroušená skleróza (RS) je zánětlivé autoimunitní demyelinizační onemocnění ovlivňující centrální nervový systém (CNS), při kterém lymfocytární buňky Th1 a Th17 rozpoznají určité komponenty obsažené v myelinové pochvě a reagují proti nim. Epidemiologie nahromadila důkazy, které svědčí o trvalém nárůstu incidence autoimunitních chorob v rozvinutých zemích. Jako příčina byla stanovena snížená prevalence infekčních onemocnění. V souladu s danou hypotézou prokázali nedávno autoři této studie lepší klinické a radiologické výsledky u MS pacientů infikovaných helminty ve srovnání s jedinci takto neinfikovanými. Ochrana podmíněná parazity je spojována s indukcí sekrece cytokinů regulačními T-lymfocyty spolu s protizánětlivými cytokiny. Mezi zaznamenané zvýšené hladiny cytokinů patří zvýšené TGF-β a IL-10. Zajímavá byla rovněž povrchová exprese TLR2, jak u B-buněk, tak u dendritických buněk.
Helminti a roztroušená skleróza
Na několika studiích u lidí i na zvířecích modelech bylo prokázáno, že helminti jsou významnými modulátory imunitní odpovědi hostitele. Autoři tohoto článku vycházeli z této premisy a nedávno prokázali u MS pacientů infikovaných helminty nižší aktivitu onemocnění ve srovnání s neinfikovanými MS subjekty. Kromě toho se jim povedlo prokázat sníženou autoimunitní reakci spolu se skutečností, že parazitární reakce u MS pacientů byla zprostředkována buňkami s regulační aktivitou, což je efekt, který výrazně přesahuje klasickou odpověď na patogeny.
Metodika
Nedávno byla identifikována skupina 12 MS pacientů (8 žen, 4 muži, průměrný věk 34 ± 6,8 roku) s eozinofilíi. U pacientů bylo stanoveno, že eozinofilie byla vyvolána mírnou asymptomatickou střevní parazitózou, což byla diagnóza potvrzená u všech pacientů pozitivním nálezem ve vzorku stolice. Tito pacienti byli porovnáni se skupinou 12 neinfikovaných MS subjektů. Po standardní medicínské prohlídce a na doporučení z oddělení tropické medicíny nebylo těmto dospělým pacientům podáváno žádné antiparazitikum.
Závěr
MS pacienti infikováni parazity ukázali výrazně nižší stupeň exacerbace, minimální změny v míře postižení a výrazně nižší aktivitu nemoci prokázanou radiologicky ve srovnání s neinfikovanými MS jedinci.
(dak)
Zdroj:Correale J. and Farez M. F. Does helminth activation of toll-like receptors modulate immune response in multiple sclerosis patients? Front. Cell. Inf. Microbio. 2012; 2:112; doi: 10.3389/fcimb.2012.00112
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.